EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
  
 
 
Naujienų archyvas
Renginiai
Ekspozicijos
Parodos
Edukacija
Leidiniai
Apie mus
Rūmų istorija
Rinkiniai
Moksliniai tyrimai
Restauravimas
Kita informacija
Viešieji pirkimai
Tarptautiniai ryšiai
Rėmėjai
Žiniasklaidai
Nuorodos
Karjera
Darbuotojams
 
Į svetainės pradžią

EDUKACIJA

Valdovų rūmų muziejaus edukacijos simbolis – legendinis Vilniaus pilių vilkas. Dail. Rimvydas Kepežinskas

Valdovų rūmų muziejaus edukacijos simbolis – legendinis Vilniaus pilių vilkas. Dail. Rimvydas Kepežinskas

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai – istorinės rezidencijos pobūdžio muziejus, Lietuvos valstybingumo simbolis. Muziejininkų tikslas – prikelti ir aktualinti senosios Lietuvos istoriją bei kultūrą. Šią misiją padeda įgyvendinti ir aktyvi edukacinė veikla.

Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos grupės specialistai remiasi rašytiniais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos šaltiniais, Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos archeologiniais radiniais, muziejaus mokslo darbuotojų ir restauratorių sukauptomis žiniomis. Jau pristatytomis ir rengiamomis naujomis edukacinėmis programomis siekiama supažindinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija, literatūra, muzika ir asmenybėmis bei Lietuvos didžiųjų kunigaikščių dvaro buitimi. Įvairių formų, nuolatiniai ir proginiai edukaciniai užsiėmimai rengiami organizuotoms moksleivių ir suaugusiųjų grupėms, šeimoms.

 

Projektai

Penktadienio popietės pasisiautėjimai prie Valdovų rūmų

2011 m. birželio 3 d. Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai šventė mokslo metų pabaigą ir braškių valgymo sezono atidarymo pradžią. Plačiau >>>

Skelbimas

 

Užsiėmimai organizuotoms grupėms

Organizuotos grupės (nuo 15 iki 25 asmenų) registruojamos tel. (8 5)  261 7445
Edukaciniai užsiėmimai vyksta Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius)

Lietuvių epas
Pats garsiausias visoj Lietuvoj yra Gediminas – tikras italų kilmės kunigaikštis(Jonas Radvanas, Epitalamijas, 2009)

Lietuviai kilę iš romėnų – ši mintis buvo užrašyta XV a. Nuo XVI a. ji tapo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorų pasaulėžiūros ašimi. Lietuvių kilmės iš romėnų teorija atsispindi ir tuometėje literatūroje. Vienas iškiliausių to meto kūrinių, pretenduojantis tapti lietuvių epu, yra Jono Radvano „Radviliada“. Per šį edukacinį užsiėmimą siekiama supažindinti su kūriniu ir šiuolaikine lietuvių kilmės iš romėnų traktuote.

(rekomenduojama vyresnio amžiaus moksleiviams ir suaugusiesiems)

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminės proginėje XVI–XVII a. literatūroje

Ar XXI a. bus kuriamos eilės apie valdžios vyrus? Ko gero – ne. O XVI–XVII a. nemažai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminių buvo apdainuojamos proginėje poezijoje. Čia išaukštinamos įvairios didikų dorybės, tokios kaip meilė tėvynei, narsa mūšyje, išmintingas valstybės valdymas. Per edukacinį užsiėmimą siekiama supažindinti su Radvilų, Sapiegų, Pacų, Chodkevičių giminėmis ir mažai žinoma, bet svarbia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės literatūros dalimi, parašyta ne lietuvių kalba. Pasitelksime to meto literatūros pavyzdžių bei kalbos figūrų ir bandysime kurti tekstus, šlovinančius tuos, kurie to verti.

(rekomenduojama vidutinio ir vyresnio amžiaus moksleiviams bei suaugusiesiems)

Kalbantys valdovų ir didikų portretai

Per šį edukacinį užsiėmimą bus kalbama apie Abiejų Tautų Respublikos valdovus ir didikus, supažindinama su XVI–XVII a. kalbos stiliumi bei didikų pareigybėmis. Dalyviai bandys prakalbinti portretus, vaizduojančius Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikus.

(rekomenduojama visoms moksleivių amžiaus grupėms)

 Odinių kurpaičių pasakojimas

Per ilgamečius archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų vietoje rasta įvairių laikotarpių odos dirbinių liekanų. Tai avalynės, diržų, pirštinių, piniginių ir arklių pakinktų fragmentai. Dauguma rastų odinių dirbinių padaryti, avėti ir dėvėti XIV–XVI amžiuje. Dėl savo puikių ypatybių natūrali oda populiari ir šiandien, o senaisiais laikais tai buvo viena pagrindinių medžiagų, naudojamų apavui gaminti. Per edukacinį užsiėmimą Valdovų rūmų muziejaus darbuotojai pasakos apie odinių dirbinių grožį ir pastangas jį išsaugoti. Dalyviai galės apžiūrėti odos dirbinius ir jų kopijas, pagal rastos XVI a. pynutės raštą pasigaminti apyrankę arba kokį nors kitą suvenyrą.

(rekomenduojama vidutinio ir vyresnio amžiaus moksleiviams)

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro dvaro muzika

XV a. natos dar buvo rašomos ranka, dainininkai dainuodami diriguodavo pagal širdies plakimą. Kokia muzika skambėjo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro dvare? Dvaro sąskaitų knygos liudija apie tarnavusius muzikus, grojusius arfa, įvairiais pučiamaisiais instrumentais, taip pat mini žymų kompozitorių Henriką Finką (Heinrich Finck). Užsiėmimo metu moksleiviai gyvai klausysis XV a. muzikos, atliekamos minėtais instrumentais, nagrinės senovines natas, galės patys pabandyti skambinti gotikine arfa.

(rekomenduojama visiems)

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto dvaro muzika

Kiekvienas gali patirti savo kailiu, kad joks kitas dalykas negali taip stipriai paveikti ir džiuginti mūsų sielų, kaip muzika, taip muzikos svarbą apibūdino garsus liutnininkas Valentinas Bakfarkas (Valentin Bakfark), tarnavęs Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto dvare. Be minėto liutnininko, dvare tarnavo ir vokiečių fleitininkų grupė, kiti muzikai. Per užsiėmimą kalbėsime apie liutnią – vieną populiariausių Renesanso epochos instrumentų. Moksleiviai turės galimybę gyvai išgirsti arfos, renesansinės fleitos, kornetų, būgnelių skambesį, galės patys pabandyti jais groti.

(rekomenduojama visiems)

Vazų dinastijos dvaro muzika

XVII a. pirmoje pusėje Vazų kapela garsėjo visoje Europoje. Kokiais instrumentais ir kokią muziką grojo muzikai, tarnavę Vazų dvare? Įdomu prisiminti tai, kad dauguma šių muzikų buvo atvykę iš Italijos. Per edukacinį užsiėmimą kalbėsime apie Vazų kapeloje grojusius italų muzikus, susipažinsime su XVII a. pradžios instrumentais, pavaizduotais Lionelio Spados (Lionello Spada) paveiksle ,,Liudovisi koncertas“. Taip pat klausysimės gyvai atliekamų ankstyvojo baroko muzikos kūrinių, dedikuotų Lietuvos didiesiems kunigaikščiams, galėsime iš arti apžiūrėti keletą šio laikotarpio instrumentų.

(rekomenduojama visiems)

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės juvelyrika

Muziejaus ekspozicijoje žibantys metalai, stiklas, kriauklės, perlai prabils apie jų reikšmę praėjusių epochų žmogui. Lankytojai juvelyriniuose dirbiniuose pamatys titulų, prabangos ir religijos atspindžių, sužinos, kokie papuošalai buvo madingiausi Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, kaip puošėsi vyrai ir moterys. Per edukacinį užsiėmimą moksleiviai taps juvelyrais ir galės susiverti stiklo karoliukų, įvijėlių ir kaurų kriauklių vėrinį.

(rekomenduojama vidutinio ir vyresnio amžiaus moksleiviams)
Edukacinių užsiėmimų įspūdžiai
Kvirkatą žaisti – „kaip ant sviesto voveraites kepti“, – sakė dzūkai.

Edukacija ir Valdovų rūmų vakaras Šiauliuose

2011 m. kovo 23 ir 24 d. vyko edukaciniai užsiėmimai, o kovo 23 d. 18 val. vyko vakaras
Ch. Frenkelio viloje, Šiauliuose (Vilniaus g. 74), parodos „Sugrįžęs Barokas. Valdovų rūmų muziejaus vertybės“ aplinkoje. Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų bendruomenė pakvietė šiauliečius ir miesto svečius pasiklausyti senosios Lietuvos literatūros ir, senajai muzikai lydint, atsigręžti į Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos istoriją.

Išsamiau > > >

Kvirkatą žaisti – „kaip ant sviesto voveraites kepti“, – sakė dzūkai.

Senovinių žaidimų popietė Alytuje

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų darbuotojai šių metų vasario 26 d. dalyvavo Alytaus kraštotyros muziejaus surengtoje senovinių žaidimų popietėje.

Išsamiau >

Edukacija Vilniaus knygų mugėje
Įspaudas iš kunigaikščių knygų

2011 m. vasario 17−20 d. Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos grupė jau antrą kartą dalyvavo tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje, vykusioje parodų centre „Litexpo“ (Laisvės pr. 5, Vilnius).

Išsamiau >

Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“

Gausus būrys moksleivių ir šeimų apsilankė ir susipažino su vertinga archeologinių radinių, literatūros ir meno kūrinių ekspozicija, liudijančia šios istorinės pergalės atminties tradiciją nuo XV amžiaus iki mūsų dienų.

Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos grupė dalinasi įspūdžiais: gėrisi edukacinių programų dalyvių kūriniais ir džiaugiasi įrašais svečių knygoje.

Išsamiau >

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Edukacijos centro darbuotojai sulaukė laiško iš Naujosios Akmenės. Mokyklos-darželio „Buratinas“ pradinių klasių mokytoja Jovita Butnorienė pradžiugino Edukacijos grupę vaikų rašiniais, kuriuose – mažųjų įspūdžiai iš ekskursijos po Vilnių bei apsilankymo parodoje „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“. Dalijamės rašinėliais ir su Jumis bei kviečiame paskaityti

Išsamiau >

Skaitiniai

Istorinis stalo žaidimas Kvirkatas

Išsamiau >

Reportažai


Archyvas


 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai