EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į  skyriaus  pradžią   Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Valdovų rūmai tarptautinėje „VIVATTUR 2009“ parodoje

Vilniaus pilių maketas. Fotografijos autorius Vytautas Abramauskas 2009 m. vasario 27 – kovo 1 dienomis Vilniuje, „Litexpo“ parodų centre (Laisvės pr. 5), penkioliktąjį kartą surengta tarptautinė turizmo, sporto ir laisvalaikio paroda VIVATTUR. Pirmą kartą šioje didžiausioje prestižinėje turizmo parodoje Baltijos šalyse šiemet dalyvavo ir Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai parodoje pristatė dailininkų Aurimo Aukšio ir Tomo Martišauskio sukurtą Vilniaus pilių ir Valdovų rūmų maketą. Lankytojams buvo dovanojami 7 kalbomis parengti lankstinukai „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai – praeitis atverta ateičiai“ su trumpa istorinės rūmų raidos, tyrimų, atkūrimo ir panaudojimo apžvalga.

Vilniaus pilių ir Valdovų rūmų maketas yra ypatingas kūrinys. Jame – iki mūsų dienų išlikusi Vilniaus arkikatedra, Šv. Kazimiero koplyčia, Žemutinės pilies gynybinis bokštas (dabar Katedros varpinė), baigiami atstatyti Valdovų rūmai. Čia pat – iš dalies išlikę senieji kunigaikščių Radvilų rūmai, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Aukštutinėje pilyje. Ypatingo žiūrovų dėmesio sulaukia neišlikusių pastatų – LDK vyriausiojo tribunolo ir senųjų Vilniaus vyskupų rūmų, Šv. Onos bažnyčios, kitų istorinių statinių bei rūmų parko ir sodo rekonstrukcija. Šio bene tiksliausiai Vilniaus pilių situaciją atspindinčio maketo sukūrimas pagrįstas pastarųjų dviejų dešimtmečių kompleksinių tyrinėjimų, atliktų Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“ specialistų, duomenimis.

2006 metais dailininkų sukurtas maketas 2006–2007 m. tapo vienu parodos „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai – praeitis atverta ateičiai“ akcentų ir buvo rodomas penkiuose Lenkijos miestuose – Varšuvoje, Krokuvoje, Ščecine, Vroclave, Biskupine. Maketą apžiūrėjo apie 130 tūkst. šios parodos, kuri buvo „Lietuvos dienų Lenkijoje“ programos dalis, lankytojų. 2007–2008 m. Vilniaus pilių ir Valdovų rūmų maketą matė per 60 tūkst. žmonių, aplankiusių Lietuvos dailės muziejaus padalinį – Taikomosios dailės muziejų – ir ten apžiūrėjusių Valdovų rūmams skirtas archeologinių radinių bei interjerų vertybių parodas.

Simboliška, kad Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai parodoje VIVATTUR pirmąkart dalyvavo Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio sukakties metais, pristatydami sostinės Vilniaus ir visos istorinės Lietuvos valstybės ypatingos vietos maketą. Kaip žinoma, Valdovų rūmų atkūrimas yra vienas svarbiausių Lietuvos tūkstantmečio programos projektų, o jų atidarymas numatytas 2009 m. liepos 6 d., kai Lietuvoje bus minima pagrindinė tūkstantmečio jubiliejaus diena.

Į VIVATTUR parodą šiemet atvyko apie 210 dalyvių iš 23 pasaulio šalių. Buvo puiki galimybė plačiajai visuomenei – renginio dalyviams ir svečiams (2008 m. lankėsi apie 25 tūkst. žmonių) atversti unikalų Lietuvos istorijos puslapį, paskatinti labiau domėtis reikšmingais Vilniaus paminklais, naujomis muziejinėmis ir kultūrinėmis erdvėmis, susipažinti su Lietuvos istorija ir paveldu. Vienu tokių turistinės traukos ir Lietuvos visuomenės edukacijos objektų neabejotinai taps ir atkurtieji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.


 

Į viršų
Į skyriaus pradžią
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai