EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į  skyriaus  pradžią   Į svetainės pradžią  
EKSPOZICIJOS
Atnaujinta Valdovų rūmams skirta ekspozicija
Taikomosios dailės muziejuje
Adresas: Arsenalo g. 3 A, Vilnius
Tel. (8–5) 212 18 13
Darbo laikas: Antradieniais – šeštadieniais 11.00–18.00 val.
Sekmadieniais ir valstybinių švenčių išvakarėse 11.00–16.00 val.
Nedirba pirmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis

Valstybės – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo – dieną, liepos 6-ąją, 16 val. Taikomosios dailės muziejuje pristatoma trečiąjį ir paskutinįjį kartą atnaujinta išplėsta ilgalaikė ekspozicija „Atkuriamiems Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams įsigytos ir dovanotos vertybės“

Gobelenas „Adomas ir Ieva“  Augustui II Stipriajam (1697–1733) priklausiusi stiklo taurė  Augustui II Stipriajam (1697–1733) priklausiusi stiklo taurė  Lietuvos kanclerio Leono Sapiegos broliui Grigaliui priskiriama paauksuota sidabro taurė  XVI a. marmuro skulptūra, vaizduojanti Genujos valdovą Andrea Doria 
Gobelenas „Adomas ir Ieva“  Augustui II Stipriajam (1697–1733) priklausiusi stiklo taurė  Augustui II Stipriajam (1697–1733) priklausiusi stiklo taurė  Lietuvos kanclerio Leono Sapiegos broliui Grigaliui priskiriama paauksuota sidabro taurė  XVI a. marmuro skulptūra, vaizduojanti Genujos valdovą Andrea Doria 
 

Ši Valdovų rūmų interjero ekspozicijoms skirtų autentiškų XV–XVII a. vertybių paroda buvo atidaryta 2005 m., o 2006 ir 2007 m., minint Valstybės dieną, ji buvo kaskart atnaujinama ir plečiama.

 

Keturiose salėse rodomos 2007–2008 m. įsigytos, gautos dovanų arba iki šiol restauruotos vertybės. Tai daugiau kaip pusantro šimto XV–XVII a. eksponatų – retų ir vertingų gotikos, Renesanso, ankstyvojo baroko baldų, gobelenų, ginklų, šarvų. Istorine ir menine verte išsiskiria apie 1650–1660 m. garsiose Jean Leyniers dirbtuvėse Briuselyje išaustas gobelenas „Adomas ir Ieva“. Jam sukurti panaudotas Lietuvos ir Lenkijos valdovo Žygimanto Augusto gobelenų serijos Biblijos tematika audinio „Rojaus laimė“ kartono, kurį prieš 1553 m. sukūrė žymus dailininkas Michiel I Coxcie, fragmentas su Ievos sukūrimo ir pristatymo Adomui scena.

 

Valdovų rūmų rinkinį praturtino ir lituanistinės vertybės: XVI–XIX a. žemėlapiai, vaizduojantys Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, graviūros su valdovų bei miestų vaizdais, XVII–XVIII a. Lietuvos, Lenkijos ir Saksonijos valdovams Augustui II Stipriajam (1697–1733) ir Augustui III (1733–1763) priklausiusios stiklo taurės, papuoštos jų valdytų valstybių spalvingais herbais, taip pat vertingos lituanistinės knygos: Trečiojo Lietuvos Statuto leidinys lenkų kalba, Alberto Vijūko-Kojelavičiaus „Lietuvos istorija“, Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus poezijos knyga, iliustruota Peterio Pauliaus Rubenso graviūromis, ir kt.

Atnaujintoje parodoje eksponuojamos dvi itin vertingos mecenatų dovanos. Tai apie 1560 m. sukurta ir Lietuvos kanclerio Leono Sapiegos broliui Grigaliui priskiriama paauksuota sidabro taurė, kurią, kaip vertingą lituanistinę relikviją, Lietuvos Respublikos Prezidentui Valdui Adamkui dovanojo broliai Nicolas, George‘as ir Oliver Ortizai. Mecenatai pageidavo, kad ši dovana ateityje būtų eksponuojama atkurtuose Valdovų rūmuose. Šiuo metu taurė Prezidento kanceliarijos perduota saugoti ir eksponuoti Lietuvos dailės muziejui. Antroji dovana – tai žymaus lietuvių kolekcininko Edmundo Armoškos Valdovų rūmams dovanota reta XVI a. marmuro skulptūra, vaizduojanti Genujos valdovą Andrea Doria.

 

Visos šios atkuriamiems Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams įsigytos ir dovanotos vertybės kitąmet iš Taikomosios dailės muziejaus bus perkeltos į atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų reprezentacinio interjero ekspozicijų menes, o 2009 m. liepos 6-ąją, švenčiant Lietuvos tūkstantmečio sukakties pagrindinę dieną, pristatytos Lietuvos visuomenei ir sostinės svečiams nuolatinėje rezidencijos ekspozicijoje.

 

Po parodos pristatymo, 17.30 val., rengiamas Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje grojančio senosios muzikos ansamblio „Floripari“ (Lenkija) koncertas „Karališkasis Jogailaičių dvaras – viena gyvenimo dienų“. Tai ir Pilies festivalio baigiamasis renginys.

 

Išsamesnę informaciją gali suteikti parodos kuratoriai Dalius Avižinis (mob. tel. 8 682 81518) ir Vydas Dolinskas (mob. tel. 8 615 21939). Informaciją taip pat galima rasti kuriamoje svetainėje www.valdovurumai.lt bei LDM svetainėje www.ldm.lt, kurios skyrelyje Žiniasklaidai (nuoroda meniu juostoje Naujienos) žurnalistams spausdinimui pateiktos parodoje rodomų kūrinių nuotraukos.

 


 

Į viršų
Į skyriaus pradžią
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai