EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į skyriaus pradžią   Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
VALDOVŲ RŪMAI PASIRAŠĖ SUTARTĮ SU GARDINO PILIŲ MUZIEJUMI

Informacinis pranešimas 2009-12-29

Gardino Naujieji rūmai

Gardino Naujieji rūmai nuo tilto į Senąją pilį

Vytauto laikų mūrai Senojoje pilyje ir Naujieji rūmai
Vytauto laikų mūrai Senojoje pilyje
Vytauto laikų mūrų fragmentai Senojoje pilyje
Senoji pilis nuo Nemuno slėnio pusės
Stepono Batoro pilies rekonstrukcijos maketas
Gardino Senoji pilis

2009 m. gruodžio 28 d. buvo pasirašyta ilgalaikio bendradarbiavimo sutartis tarp Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų ir kultūros įstaigos Gardino valstybinio istorijos ir archeologijos muziejaus (Baltarusija).

Joje numatoma, kad šios Lietuvos ir Baltarusijos muziejinės institucijos bendradarbiaus siekdamos skleisti ir aktualinti bendrą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją bei paveldą, Vilniaus ir Gardino rezidencijų bei miestų politinius, kultūrinius, meninius, ūkinius ir kitus istorinius ryšius. Taip pat planuojama keistis parodomis ir eksponatais, kita aktualia muziejine informacija, ikonografija, fotomedžiaga, konsultuotis rezidencijų atkūrimo, ekspozicijų įrengimo, restauravimo klausimais, įgyvendinti bendrus švietėjiškus ir mokslinius tiriamuosius projektus, rengti turizmo informacijos programas.

Reikia pabrėžti, kad kultūros įstaiga Gardino valstybinis istorijos ir archeologijos muziejus įsikūrusi ant Neries kranto stūksančiose Senojoje ir Naujojoje pilyse, kuriose nuo XIV a. rezidavo bendros lietuvių ir rusėnų valstybės – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės – valdovai, vyko Abiejų Tautų Respublikos seimai. Gardino Senoji pilis statyta XI–XII a., vėliau perstatyta ir išplėsta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto, renesanso stiliumi rekonstruota Stepono Batoro. Naujoji pilis, arba rūmai, keliais etapais įrengta XVIII a., o po Antrojo pasaulinio karo atkurta kiek supaprastintomis formomis. Gardino pilių ansamblį artimiausioje ateityje planuojama iš esmės rekonstruoti, siekiant atkurti istorinį vaizdą. Atliekant šį darbą baltarusiams bus itin svarbi Valdovų rūmų Vilniuje patirtis. Valdovų rūmams, savo ruožtu, aktualūs Gardino pilių tyrimai, istoriniai duomenys ir lyginamoji medžiaga. Vilniaus ir Gardino pilys buvo svarbiausios, erdviausios Lietuvos valdovų rezidencijos XV–XVII a., čia vyko pagrindiniai valstybės įvykiai.

Bendradarbiavimo sutartį pasirašė kultūros įstaigos Gardino valstybinio istorijos ir archeologijos muziejaus (Baltarusija) direktorius Jurijus Kiturka ir Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas. Tai jau trečioji 2009 m. Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų pasirašyta tarptautinio bendradarbiavimo sutartis, susijusi su muziejininkyste ir moksliniais tyrimais. Anksčiau buvo pasirašytos sutartys su Lenkijos valdovų rezidencijose įsikūrusiomis muziejinėmis įstaigomis – Krokuvos Vavelio karališkąja pilimi – Valstybiniais meno rinkiniais (Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe zbiory sztuki) ir Varšuvos karališkąja pilimi – Nacionaliniu istorijos ir kultūros paminklu (Zamek Królewski w Warszawie – Pomnik historii i kultury narodowej).

Tuo būdu Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai plečia partnerystės ryšius su istorinės rezidencijos pobūdžio muziejais ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorinį paveldą puoselėjančiomis kultūros institucijomis. Artimiausiu metu panašias bendradarbiavimo sutartis rengiamasi pasirašyti taip pat su Feraros Este pilimi (Castello Estense di Ferrara, Italija), Drezdeno rezidenciniais rūmais (Residenzschloss Dresden, Vokietija), Baltarusijos nacionaliniu istoriniu kultūriniu muziejumi-draustiniu „Nesvyžius“.

Nuotraukos žiniasklaidai


 

Į viršų
Į skyriaus pradžią
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai