EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai ir Krokuvos Vavelio karališkoji pilis keičiasi patirtimi

2010-08-04

Šią savaitę, rugpjūčio 2–8 dienomis, Lietuvoje lankosi septyni Krokuvos Vavelio karališkosios pilies – Nacionalinių meno rinkinių (Lenkija) mokslo darbuotojai. Tiek pat Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų mokslininkų netrukus išvyks į Lenkiją. Jau antrus metus bendradarbiaujančių abiejų šalių valdovų istorinėse rezidencijose įsikūrusių muziejų tikslas – susipažinti su kaimyninės šalies muziejų veikla, dalytis patirtimi, taip pat gilinti profesines žinias, rengti bendras parodas, konferencijas ir kitus projektus.

 „Tokio pobūdžio mainų programa Lietuvai ir Lenkijai svarbi dėl glaudžių istorinių sąsajų. Juk dažnai abiejų šalių muziejuose kaupiama ir saugoma istorinė medžiaga yra artima arba labai analogiška, aktuali ir Lietuvai, ir Lenkijai“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos ir lankytojų centro vedėjas Gediminas Gendrėnas.

Vizito Vilniuje metu Vavelio karališkosios pilies darbuotojų delegacija ketina aplankyti Nacionalinį muziejų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus, taip pat Chodkevičių rūmuose įsikūrusią Lietuvos dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galeriją, Sapiegų rūmus Antakalnyje, Verkių rūmus, Nacionalinę dailės galeriją, Senąjį arsenalą – Taikomosios dailės muziejų, Vilniaus universitetą. Vėliau planuojama apžiūrėti kai kuriuos Kauno, Klaipėdos, Kernavės, Šiaulių, Kėdainių, Tytuvėnų kultūros ir meno paveldo objektus bei muziejus, susitikti su žinomais restauravimo ir archeologijos specialistais. Vavelio karališkosios pilies ir Valdovų rūmų muziejaus darbuotojai vizito metu surengs du bendrus seminarus ir aptars su kompleksiniais tyrimais, restauravimu, ekspozicijų įrengimu, parodų organizavimu susijusius bei kitus abiem pusėms aktualius profesinio bendradarbiavimo klausimus.

Rugpjūčio 16 d. į Lenkiją vyksianti Valdovų rūmų muziejaus specialistų grupė šįkart lankysis svarbiausiuose Mažosios Lenkijos istorinėse rezidencijose įsikūrusiuose muziejuose – Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje, vyskupo Erazmo Cioleko rūmuose įsikūrusiame Krokuvos nacionalinio muziejaus padalinyje, renesansinėje Pieskowa Skała pilyje, Niepolomicų rūmuose. Vizito tikslas – susipažinti su jų plėtojama edukacine veikla, eksponatų restauravimo bei rinkinių inventorizavimo patirtimi, lankytojų priėmimo sąlygomis, kasdieniu muziejų funkcionavimu, ekspozicijų rengimo ir parodų organizavimo metodika.

 „Atkuriant Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus, labai svarbi šimtametė Vavelio karališkosios pilies, kaip valdovų rezidencijoje veikiančio muziejaus, patirtis. Juk ir Krokuvoje, ir Vilniuje gyveno tie patys valdovai, rūmuose dirbo tie patys menininkai. Bendradarbiaudami su patyrusiais kolegomis, ne tik sulaukiame gerų patarimų, bet ir mokomės iš jų padarytų klaidų“, – sako G. Gendrėnas.

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų ir Krokuvos Vavelio karališkosios pilies – Nacionalinių meno rinkinių trejų metų bendradarbiavimo sutartis buvo pasirašyta 2009 m. kovo mėnesį. Joje numatyta keistis parodomis, atskirais eksponatais ir specialistais, įgyvendinti bendras mokslines tiriamąsias programas, taip pat dalytis bendra muziejine patirtimi.

Valdovų rūmų muziejus ir Krokuvos Vavelio karališkoji pilis – Nacionaliniai meno rinkiniai yra pasirašę ir dar vieną – ketinimų sutartį, pagal kurią šių metų lapkričio mėnesį Vilniuje numatoma surengti Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejaus minėjimo programą užbaigsiančią tarptautinę parodą „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“. Jos svarbiausias akcentas – 1910 m. lenkų dailininkų Zygmunto Rozvadovskio (Zygmunt Rozwadowski) ir Tadeušo Popelio (Tadeusz Popiel) nutapytas panoraminis Žalgirio mūšio paveikslas. Parodoje taip pat bus pristatyti svarbiausi Žalgirio pergalės atminimo ženklai.

Identišką bendradarbiavimo sutartį Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai 2009 m. yra pasirašęs ir su kita Lietuvos bei Lenkijos bendrų valdovų rezidencijoje – Varšuvos karališkojoje pilyje – įsikūrusia nacionaline Lenkijos kultūros paveldo institucija – Varšuvos karališkąja pilimi – Nacionalinės istorijos ir kultūros paminklu.

Ramunės Hazir nuotr.


 


Į viršų
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai