EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į skyriaus pradžią   Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Valdovų rūmams dovanota eksponatų už daugiau kaip 0,5 mln. Lt

Informacinis pranešimas 2009-12-18

Joannes Janssonius (1588–1664), Kvedlinburgo miesto panorama,
„Qvedlinburg“, 1650 m.
Popierius, vario raižinys,
22,4 x 59,9 cm (VR-219)
Dovanojo Valentinas ir Lilė Ramoniai (JAV)
Genujos dožą Andrea Doria (1446–1560) vaizduojantis marmuro biustas su kolona, Italija, XVI a. vid.
Marmuras, biusto aukštis
90 cm, kolonos aukštis
96 cm (VR-358)
Dovanojo kolekcininkas Edmundas Armoška
Gobelenas „Karaliaus Sauliaus ir Dovydo istorija“ (?), Flandrija, XVII a.
Vilna, šilkas, gobeleninė technika (VR-416)
Dovanojo Andrejus Balyko ir Antanas Bosas su šeimomis
Nežinomo dailininko paveikslas, vaizduojantis Lenkijos ir Lietuvos valdovą Joną Kazimierą Vazą,
XVIII a. (?) Drobė,
aliejus, 75 x 60,8 cm
(su rėmu 92,2 x 76,5 cm) (VR-482)
Dovanojo kan. dr. Algimantas Kajackas
Francisco Suarez (1548–1617), „Metaphysicarum disputationum...“ (516 p.), Genuja, 1636 m.
Popierius, oda, medis, vario lydinys, įspaudai odoje, auksavimas, kalstymas,
36 x 23 x 6,5 cm (VR-469)
Dovanojo kun. Julius Sasnauskas OFM

2009 m. sausio mėn. pradėjusiam veikti jauniausiam Lietuvoje Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams šiais metais dosnūs mecenatai padovanojo arba perdavė 17 eksponatų, kurių bendra vertė viršija 0,5 mln. Lt. Iš viso nuo 2003 m. atkuriamiems Valdovų rūmams padovanotų eksponatų vertė siekia 2,2 mln. Lt. Tai yra visos Lietuvos nacionalinis turtas.

2009 m. gruodžio 17 d. buvo surengtas Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Rinkinių komplektavimo komisijos posėdis. Jame, be šios institucijos specialistų (vyriausiosios fondų saugotojos Ėrikos Striškienės, direktoriaus dr. Vydo Dolinsko, Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėjo Daliaus Avižinio bei rinkinio saugotojos-tyrinėtojos Irenos Kaminskaitės), dalyvavo arba savo nuomonę raštu pareiškė kitoms institucijoms atstovaujantys komisijos nariai, nuolatiniai ekspertai ir konsultantai – Lietuvos dailės muziejaus ir šio muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro, Vilniaus dailės akademijos, Lietuvos istorijos instituto, Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos, Vilniaus universiteto darbuotojai (tai dailės istorikė habil. dr. Rūta Janonienė, restauravimo technologijų ekspertė dr. Jūratė Senvaitienė, dailės istorikas ir muziejininkas Romualdas Budrys, heraldikas ir istorikas dr. Edmundas Rimša, senųjų audinių tyrinėtoja doc. dr. Ieva Kuizinienė, senųjų leidinių tyrinėtojos dr. Alma Braziūnienė ir dr. Daiva Narbutienė, dailės istorikė Dalia Tarandaitė, tekstilės restauratorė ekspertė Dalia Valujevičienė, tapybos restauratorius ekspertas Algis Vaineikis, aukščiausios kategorijos metalo restauratorius Rimvydas Derkintis). Jie įvertino 2009 m. Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų gautas ir perimtas dovanas – 17 vertingų XVI–XX a. eksponatų (graviūrų, knygų, metalo, keramikos ir stiklo dirbinių, tapybos kūrinių, gobelenų, skulptūrų). Padiskutavę ir atsižvelgę į raštu pateiktas nuomones, komisijos nariai ir ekspertai priėjo prie išvados, kad visų šių 17 eksponatų vertė siekia daugiau kaip 0,5 mln. Lt.

Šiuos eksponatus nuo 2003 m. atkuriamiems Valdovų rūmams dovanojo Lietuvos, Vokietijos, Italijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos kolekcininkai, kultūrininkai, verslininkai: dr. Tomasz Niewodniczański, Edmundas Armoška, Andrejus Balyko ir Antanas Bosas su šeimomis, Valentinas ir Lilė Ramoniai, dr. Meinolf Siemer, Krokuvos Jogailos universitetas (rektorius prof. Karol Musioł ir Collegium Maius direktorius prof. Stanisław Waltoś), Vidmantas ir Nerijus Staniuliai, Vitalijus Vėteris, kan. doc. teol. dr. Algimantas Kajackas, kun. Julius Sasnauskas OFM, Saulius Karosas, Vytautas Vepštas. Iki 2008 m. gautos dovanos buvo saugomos Lietuvos dailės muziejuje, o 2009 m. jos perduotos Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams, kurie ir toliau kaupia dovanas. Broliai Nicolas, George ir Oliver Ortiz Lietuvai taip pat padovanojo kunigaikščiams Sapiegoms priklausiusią taurę ir pageidavo, kad ji būtų eksponuojama atkurtuose Valdovų rūmuose. Su aukciono komisiniais mokesčiais ši taurė galėjo kainuoti apie 1 mln. Lt. Nuo 2004 m. Valdovų rūmams 7 eksponatus taip pat yra nupirkęs Valdovų rūmų paramos fondas. Jis šioms vertybėms įsigyti išleido beveik 700 tūkst. Lt. Iš viso Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams įvairia forma yra padovanoti 28 eksponatai, kurių bendra vertė – apie 2,2 mln. Lt. Reikia pabrėžti, kad tai visos Lietuvos nacionalinis turtas – Gotikos, Renesanso, Baroko epochų Europos ir Lietuvos meno bei istorijos išskirtinės vertybės. Dalis jų jau dabar eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, o kitos papildys Valdovų rūmų interjero vertybių ekspoziciją 2010 m. pradžioje. Tada numatytas ir mecenatams pagerbti skirtas renginys, o pačiuose Valdovų rūmuose netrukus bus įrengta mecenatų – eksponatų dovanotojų – vardus įamžinanti garbės lenta.


 

Į viršų
Į skyriaus pradžią
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai