EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Valdovų rūmų frizo sukūrimo idėją jau parėmė trečdalis Lietuvos

2010-08-16

Šiuo metu Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje frizas puošia tik vieną – Sosto – salę. Čia nutapyto frizo heraldiniai elementai pasirinkti iš 1555 m. Vilniuje sukurto vadinamojo Paryžiaus Arsenalo bibliotekos herbyno, o herbinių skydų ornamentinės jungtys – iš Bonos Sforcos maldyno miniatiūrų.

Mindaugo Kaminsko nuotr.
Austinio reprezentacinio frizo fragmentas.

Vytauto Abramausko nuotr.

Prieš pusmetį paskelbtą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų reprezentacinės Didžiosios menės austinio herbinio frizo, kuriame bus vaizduojami Lietuvos valstybės, iki 2010 m. egzistavusių apskričių ir savivaldybių herbai, sukūrimo idėją jau parėmė trečdalis šalies savivaldybių.

„Valdovų rūmai ir šis projektas yra ypatingi. Todėl beveik visos šalies savivaldybės nutarė jį palaikyti. Idėją suskubo paremti beveik trečdalis visų savivaldybių. Kai kurios jų nusprendė tai padaryti šiek tiek vėliau. Tačiau bene visų savivaldybių atstovų nuomonė vienoda – yra didelė garbė remti frizo sukūrimo idėją ir taip pristatyti savo savivaldybę reprezentacinėje Valdovų rūmų menėje“, – sako šiai idėjai įgyvendinti šalies savivaldybes subūrusios Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė, buvusi kultūros ministrė Roma Žakaitienė.

Sukurti austinį reprezentacinį frizą rengdamos ekspozicinius visų Valdovų rūmų salių planus pasiūlė rūmų atkūrimo darbus vykdančios institucijos. Didžiojoje menėje numatyto austinio frizo autorius yra žymiausias šiandieninės Lietuvos heraldikos dailininkas Arvydas Každailis, pagrindinis konsultantas – istorikas, heraldikas, Lietuvos heraldikos komisijos prie Lietuvos Respublikos Prezidento pirmininkas dr. Edmundas Rimša. Diskutuojant ir tariantis su istorikais, dailės istorikais, muziejininkais, architektais nuspręsta, kad maždaug 100 metrų ilgio frize, kuris puoš reprezentacinę renesanso stilistiką atspindinčią menę, bus pavaizduota apie 70 valstybės, iki 2010 m. egzistavusių apskričių ir šalies savivaldybių herbų. Lietuvoje ir Baltijos valstybėse tebuvo viena įmonė, pajėgi išausti frizą. Tai Jono Karčiausko vadovaujama bendrovė „Audėjas“. Ji tapo ir šio meno kūrinio sukūrimo mecenate.

Didžiosios menės frizo pagaminimo idėją jau parėmė aštuoniolika savivaldybių, kurios prisidėti prie Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos ekspozicijų įrengimo buvo pakviestos per Lietuvos savivaldybių asociaciją. Tai Alytaus miesto ir rajono, Birštono rajono, Druskininkų rajono, Elektrėnų rajono, Jurbarko rajono, Kauno rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Kretingos rajono, Panevėžio rajono, Radviliškio rajono, Šakių rajono, Trakų rajono, Utenos rajono, Vilkaviškio rajono, Zarasų rajono ir Vilniaus rajono savivaldybės.

„Mus nustebino toks šalies savivaldybių aktyvumas ir solidarumas. Dėkojame idėją palaikiusių savivaldybių vadovams ir gyventojams. Kartu kviečiame ir kitas savivaldybes prisidėti prie Valdovų rūmų atstatymo – taip padėti reprezentuoti savo miestų bei rajonų savivaldybes bei visą valstybę“, – sakė Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų vyriausioji finansininkė Regina Ašipauskienė.

Frizas – Renesanso epochai būdingas interjero puošybos akcentas, sujungiantis visą patalpos erdvę ir komponuojamas kartu su kitais jos dekoro elementais. Tad Valdovų rūmų renesansinio stiliaus interjeruose jų bus gana nemažai. Šiuo metu Žemutinę reprezentacinę salę jau puošia tapybinis frizas, kurio heraldiniai elementai pasirinkti iš labiausiai menę reprezentuojantį laikotarpį atspindinčio, 1555 m. Vilniuje sukurto vadinamojo Paryžiaus Arsenalo bibliotekos herbyno, o herbinių skydų ornamentinės jungtys – iš Bonos Sforcos (Bona Sforza) maldyno miniatiūrų. Kitas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų trečiajai antikamerai skirtas, frizas yra suprojektuotas, tačiau šiam projektui įgyvendinti reikia rėmėjų.


 


Į viršų
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai