EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Atkuriami Valdovų rūmai jau pristato Lietuvą užsienio valstybėms

2011-01-13

„Nedidelė tauta užduoties įgyvendinimo ėmėsi racionaliau apgalvojusi, negu tie, kurie ginčijasi dėl rūmų atstatymo Berlyne ir Braunšveige“, – pirmadienį buvo rašoma viename įtakingiausių Vokietijos dienraščių Frankfurter Allgemeine. Straipsnio autorius Robertas von Lucius Vokietijos skaitytojus supažindina su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų, kaip Lietuvos atgimimo simbolio, istorija ir jų atkūrimo koncepcija.

Straipsnyje pažymima, kad aistros dėl rūmų atkūrimo verda jau keliolika metų ir daug stipriau, nei, pavyzdžiui, dėl Berlyno karališkųjų rūmų atstatymo: „romantinio nacionalizmo“ idėja atkurti didžiųjų kunigaikščių rezidenciją sulaukė oponentų kritikos, ypač paaštrėjusios sunkmečiu. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rezidencija lyginama su Berlyno karališkųjų rūmų projektu: abiejose šalyse valstybinių simbolių atkūrimo idėjos kilo panašiu metu (Lietuvoje – dar Atgimimo laikais bei atgavus Nepriklausomybę, o Vokietijoje – po Berlyno sienos griuvimo), bet, nepaisant didesnių Vokietijos finansinių galimybių, lankytojams vartus kur kas greičiau atvers Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.

Pasak R. von Lucius, nepraėjus nė dešimtmečiui po Lietuvos Respublikos Seimo 2000-aisiais priimto sprendimo pradėti rūmų atkūrimą (statybos darbai prasidėjo dar po 2 metų), iki simbolinio atidarymo iškilusiame rūmų pastate jau buvo įrengtos medinės lubos,  puošnios koklinės krosnys su giminių herbais, keraminėmis plytelėmis išklotos grindys bei atlikta daug kitų darbų. „Šio pastato viršutiniuose aukštuose lankytojas eidamas atkurtomis rūmų menėmis kartu žengia per kultūros epochas: vėlyvąją gotiką, renesansą, ankstyvąjį baroką, Šiaurės manierizmą“, – rašo R von. Lucius. Straipsnyje pabrėžta, kad atkurto rūmų pastato gaubiami išlikę autentiški užkonservuoti mūrai ir rūsiai bus muziejaus ekspozicijų dalimi – prieinami lankytojams bei matomi iš rūmų išorės per specialias vitrinas. Čia taip pat bus pristatomi vertingiausi archeologiniai radiniai. Nuo 1987 m. Valdovų rūmų teritorijoje vykdytų kasinėjimų bei tyrimų metu archeologai aptiko apie 300 tūkstančių artefaktų. Autentišką paveldą saugančiose storose jau atkurtų Valdovų rūmų sienose įrengti sudėtingi klimato kontrolės mechanizmai, leidžiantys visus metus palaikyti vienodą oro temperatūros ir drėgmės santykį. To reikia, kad naujojo pastato gaubiami autentiški mūrai nebūtų veikiami nepalankių gamtinių sąlygų, aukštai pakilusio gruntinio vandens lygio pokyčių.

Užsienio spaudoje paminėta ir tai, kad 13 500 kvadratinių metrų rūmuose su beveik 60 patalpų bus ne tik muziejus: įrengtose menėse nuolat rengiami kultūros vakarai, jau dabar veikia edukacijos centras, biblioteka, kurioje kaupiami specializuoti leidiniai, o ateityje bus įrengta ir koncertų salė – Valdovų rūmuose aktyviai puoselėjamos senosios muzikos tradicijos (pirmoji opera šalyje 1636 metais buvo pastatyta būtent čia).

Į 2009 metais karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną vykusį simbolinį atidarymą, kuris buvo itin svarbus Lietuvai, atvyko aukščiausi valstybių vadovai iš Šiaurės ir Rytų Europos: „tais metais Vilnius tapo Europos kultūros sostine, šalis šventė vardo tūkstantmečio minėjimą. Lietuva nuolat gynėsi nuo svetimšalių okupantų. Paskutinioji, sovietų okupacija, baigėsi 1990 metais. Todėl daugelis lietuvių į Valdovų rūmus žvelgia kaip į savo laisvės simbolį“, rašo Frankfurter Allgemeine.

 

Parengta pagal publikaciją iš Frankfurter Allgemeine Zeitung (F.A.Z.), 2011-01-10, Nr. 7, p. 11.
Wir sind das Schloss. Symbol für das Wiedererstehen Litauens: Der Großfürstenpalast in Vilnius ist fast fertig (Straipsnio autorius Robert von Lucius).
Tekstą vertė dr. Lina Plaušinaitytė, redagavo Gintarė Petuchovaitė-Majauskė ir dr. Jolanta Karpavičienė.

Išverstą į lietuvių kalbą straipsnį rasite čia >>
Originalų straipsnį galite peržvelgti čia >>


 


Į viršų
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai