EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Kaip tai atsitiko didžiajame mūšyje?

2010-11-04Tadeušo Popielio ir Zygmunto Rozvadovskio paveikslo „Žalgirio mūšis“ fragmentai

Didingas paveikslas išskirtinis ne tik savo turiniu, bet ir apimtimi.

Radvilų rūmuose Vilniuje (Vilniaus g. 22) veikia 600-osioms Žalgirio mūšio pergalės metinėms skirta tarptautinė paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“. Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kartu su parodos bendraorganizatoriais kviečia į gausią ir iškalbingą ekspoziciją. Taip pat siūloma plati edukacinė programa moksleivių klasėms.

Truksianti iki 2011 metų sausio pabaigos, ši paroda yra baigiamasis ir svarbiausias akcentas jubiliejinių metų kultūros programoje. Šįkart į Žalgirio mūšį lankytojai pažvelgti gali net tik kaip į lemtingų kautynių istorijos atpasakojimą. Ekspozicija skirta suprasti, kokius pėdsakus pergalinga kovos baigtis paliko kiekvieno tuometinio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės gyventojo sąmonėje ir kokią istorinės atminties tradiciją ji suformavo iki šiandienos. Tai atspindi išsaugoti XV amžiaus mūšio pergalės trofėjai, istoriniai Žalgirio herojų įvaizdžiai literatūroje ir dailėje, mūšio metinių minėjimo XV–XX a. istorinė analizė, atskleidusi ne vieną stebinantį faktą.

Parodoje – daugiau nei 200 lietuviškosios Žalgirio atminties eksponatų, taip pat Žalgirio mūšio jubiliejaus progai iš Krokuvos atgabenti bemaž 80 eksponatų. Vienas įspūdingiausių iš jų yra Tadeušo Popielio (Tadeusz Popiel) ir Zygmunto Rozvadovskio (Zygmunt Rozwadowski) 1910 m. sukurtas apie 50 kvadratinių metrų dydžio paveikslas „Žalgirio mūšis“. Nuo liepos mėnesio ši diorama buvo parodyta daugelyje Lenkijos miestų, o dabar bus eksponuojama ir Lietuvoje. Tokios įspūdingos apimties paveikslas šalyje eksponuojamas pirmą kartą. Juo gėrėtis lankytojai galės iki sausio 30 d.

Visą parodą lydi Krokuvos Vavelio karališkosios pilies iniciatyva keliais etapais 1937–2009 m. rekonstruotos trofėjinės kryžiuočių vėliavos. Tarp jų ir didžiojo Vokiečių ordino magistro vėliava – pagrindinis pergalės Žalgirio mūšyje trofėjus, kaip spėjama, atitekęs Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui ir saugotas Vilniaus Katedroje. Žalgirio pergalės atminimo aspektus taip pat pristato išsamus ir originalus parodos katalogas, kuriam tekstus rašė žymūs Lietuvos ir Lenkijos mokslininkai.

Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos grupė įvairaus amžiaus moksleiviams siūlo 5 užsakomąsias edukacines programas. Moksleiviai bus supažindinami su Žalgirio mūšio laikotarpio karių ginklais („Žalgirio mūšio ginklai“), kovos ypatumais („Kariai iš Žalgirio“), muzikiniais to laikmečio instrumentais („Žalgirio epochos muzika ir instrumentai“): galės pasiklausyti senosios muzikos gyvai bei pasigaminti keramikinį bareljefą pagal autentiškus Vilniaus Žemutinės pilies XV a. koklių vaizdus. Mažiausieji išgirs apie Vytauto Didžiojo vaidmenį mūšyje ir galės patys pasigaminti vėliavą su Gediminaičių heraldika („Po Vytauto vėliava“), o vyriausieji bandys išsiaiškinti Žalgirio mūšio priežastis bei atgarsius Europos kultūroje („Mes Žalgirio lauke“). Visiems kitiems besidomintiems bus pasiūlyta plati teminių edukacinių užsiėmimų programa savaitgaliams.

Iškilmingas parodos atidarymas vyko 2010 m. lapkričio 10 d., o parodos pristatymas kultūros, meno ir mokslo visuomenei vyko kitą dieną.

Parodos organizatoriai:
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Vavelio karališkoji pilis – Valstybiniai meno rinkiniai
Lietuvos dailės muziejus
Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka
Vytauto Didžiojo karo muziejus
Lenkijos institutas Vilniuje

Parodos vieta:
Radvilų rūmai, Vilniaus g. 22, Vilnius.

Registracija parodos lankymui bei edukacinėms programoms
nuo lapkričio 8 dienos parodos darbo laiku
telefonu (8 5)  262 0007

Parodos lankymo laikas:
Trečiadieniais–šeštadieniais 11.00–18.00 val.
Sekmadieniais ir valstybinių švenčių išvakarėse 12.00–17.00 val.

Smulkesnė informacija apie parodos lankymą >

Parodos rėmėjai:

                 

Informaciniai parodos rėmėjai:

              


Paroda vyks iki 2011 m. sausio 30 d.
Paskutinį savaitgalį įėjimas į parodą – už simbolinę 1 lito kainą!


 


Į viršų
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai