EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai – Lietuvos žmonėms

2010-10-01

Šiandien, 2010 m. spalio 1 d., Valdovų rūmų muziejuje startuoja renginių ciklas „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai – Lietuvos žmonėms“, kurio metu įvairių šalies regionų kultūros žmonės galės susipažinti ne tik su atkuriamų Rūmų idėja, tačiau ir sužinoti, kaip Lietuvos valdovų bei jų rezidencijos Vilniuje istorija susijusi su atskirais šalies regionais. Kol kas numatyti trys renginiai Panevėžio, Alytaus ir Trakų regionų kultūros žmonių grupėms, tačiau tikimasi, kad ateityje tokio pobūdžio renginių bus daugiau, o juose dalyvauti galės visi norintieji.

„Idėja rengti tokį renginių ciklą kilo bendradarbiaujant su įvairių Lietuvos regionų turizmo centrais. Matydami, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai yra susiję ne tik su mūsų sostine, bet ir su kitais šalies miestais, pagalvojome, kad tai tikriausiai įdomu ir tų miestų žmonėms“, – sako Audronė Šeikienė, Valdovų rūmų muziejaus Renginių skyriaus vedėja.

Pirmajame šio ciklo renginyje Valdovų rūmų muziejaus specialistai susitiks su Panevėžio turizmo informacijos centro suburta penkiasdešimties Panevėžio krašto kultūros žmonių grupe. Panevėžiečiai ne tik turės galimybę susipažinti su Rūmų atkūrimo idėja bei procesu, bet ir dalyvaus Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotojos dr. Jolantos Karpavičienės paskaitoje „Didysis kunigaikštis Aleksandras ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestai“. Tokia paskaita rengiama neatsitiktinai – Panevėžio miestas glaudžiai susijęs su didžiojo kunigaikščio Aleksandro (1492–1506) veikla. Šis Lietuvos valdovas laikytinas Panevėžio krikštatėviu: 1503 m. išduotame Aleksandro rašte pirmą kartą minimas šis vietovardis. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ūkio augimo bei prekybos plėtotės laikais valdęs didysis kunigaikštis daug nuveikė, steigdamas miestelius, stiprindamas jau egzistavusius miestus, suteikdamas jiems savivaldos teises, proteguodamas Lietuvos pirklius, remdamas amatininkus. Neatsitiktinai tokią kryptingą ir toliaregišką valdovo veiklą istorikai sutartinai vadina „Aleksandro miestų politika“.  

Pasak A. Šeikienės, panašūs bus ir kiti du ciklo „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai – Lietuvos žmonėms“ renginiai Alytaus ir Trakų rajonų kultūros žmonėms. Jie taip pat turės galimybę susipažinti su Rūmų atkūrimo idėja bei procesu, tačiau alytiškiai dalyvaus Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių skyriaus vedėjo Daliaus Avižinio paskaitoje „Vazų dinastija ir Lietuva“, o trakiškiai klausysis dr. Liudo Glemžos pranešimo „Dvi Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos XV–XVI a.: Vilnius ir Trakai“ bei stebės pagal Vinco Pietario istorinės dramos „Kova ties Žalgiriais“ ištraukas pastatytą mini spektaklį.

„Kol kas šis renginių ciklas skirtas daugiausia kultūros žmonėms, tačiau jei jis bus populiarus, neatmetame galimybės, kad ateityje bus daugiau tokio pobūdžio renginių, o juose galės dalyvauti visi, kurie to pageidauja“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Renginių skyriaus vedėja.

Valdovų rūmų muziejaus ir Turizmo informacijos centrų bendradarbiavimas užsimezgė praėjusiais metais. Šiuo metu jau pasirašytos bendradarbiavimo sutartys su Vilniaus, Kėdainių, Panevėžio, Trakų ir Anykščių turizmo centrais, ateityje ketinama plėsti bendradarbiavimo saitus ne tik su turizmo, tačiau ir su kultūros organizacijomis.Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Karpavičienė paskaitoje „Didysis kunigaikštis Aleksandras ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestai“ savo įžvalgomis apie Aleksandro sąsajas su Panevėžio miestu nustebino ne vieną panevėžietį Iš Panevėžio į sostinę atvykusių kultūros puoselėtojų grupelė, apsilankiusi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, tikino, kad apie tai, ką sužinojo, būtinai papasakos ir kitiems Susitikime su panevėžiečiais skambėjo senovinė muzika
Mindaugo Kaminsko ir Vytauto Abramausko nuotr.

 


Į viršų
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai