EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Savaitgalį Renesansinėje audiencijų menėje skambėjo senoji muzika

2010-11-25

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Renesansinėje audiencijų menėje pastarąjį savaitgalį baigiamuoju senosios muzikos koncertu paminėta muzikos globėjos Šventosios Cecilijos diena. Šiam koncertui du paskutinius rudens mėnesius ruošėsi iš anksto užsiregistravę senosios muzikos šventės dalyviai.

Nuo spalio mėnesio vaikai, jaunimas ir šeimos būrėsi į kamerinius ansamblius, rinkosi XV–XVII a. vid. muzikinį kūrinį, pildė paraiškos formą ir savaitgaliais susitikdavo seminaruose tam, kad susipažintų su vėlyvųjų Viduramžių, Renesanso bei ankstyvojo Baroko muzikos improvizacija, kultūrinio gyvenimo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje tradicijomis ir Lietuvos muzikiniu paveldu. Gausinant istorijos žinias, gilinantis į senosios muzikos atlikimo subtilybes, buvo ruošiamasi šventei.

Seminarus vedė ir baigiamojo koncerto programą sudarė senosios muzikos specialistė ir atlikėja, muziejaus Edukacijos grupės narė Ieva Baublytė ir senosios muzikos atlikėjas, grojantis kornetu, Gustavo Gargiullo (Argentina, Šveicarija, Prancūzija). „Šventei ruoštis galėjo mokantys muzikuoti nors vienu instrumentu ar dainuoti, nes XV–XVII amžiaus muzika jau pasižymėjo žanrų įvairove. Motetai, madrigalai, šansonos, šokiai, dainos, ričerkarai, ankstyvosios sonatos bei kitų žanrų bažnytinės ir pasaulietinės muzikos kūriniai – tai platus pasirinkimas, kur kiekvienas gali rasti savo nišą“, – pasakoja I. Baublytė.

Senosios muzikos diena Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose tampa tradicija. Šioje šventėje susipina meilė istorijai ir kūrybiškumas. Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja Jolanta Karpavičienė pastebi, kad Šv. Cecilijos dienos minėjimo šventėje senųjų kartų paveldas padeda lavinti jaunųjų saviraišką, visiems pasimokant įsiklausyti į kitus ir veikti kartu.

„Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos ir lankytojų centro darbuotojų sumanymas atgaivinti Lietuvos didžiųjų kunigaikščių muzikinio gyvenimo tradicijas buvo vainikuotas įsimintinu koncertu. Labiausiai džiugina tai, kad šiame projekte dalyvavo  ir  muzikavo, dainavo, improvizavo, šoko jaunieji atlikėjai ne tik iš Vilniaus, bet ir iš Kauno bei Jonavos. Nuoširdi atida Lietuvos ir Europos muzikos paveldui suvienijo įvairaus pobūdžio kolektyvus bei specialiai šiam koncertui susibūrusius bendraminčius. Šv. Cecilijos šventės baigiamajame koncerte gėrėjomės muzikos mokyklų, gimnazijų, įvairių studijų ir net šeimų narių atliekama senosios muzikos improvizacija“, – renginio įspūdžiais dalijosi J. Karpavičienė.

Europoje jau Viduramžiais lapkričio 22-oji buvo minima kaip muzikos globėjos Šventosios Cecilijos diena. Muzika užėmė svarbią vietą Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvare. Giesmės bei instrumentų garsai skambėdavo per religines ir pasaulietines šventes, užsienio svečių ir diplomatų priėmimus, pokylius. Muzika Lietuvos didįjį kunigaikštį lydėdavo ir viešųjų iškilmių metu, medžioklėje bei privačiose menėse. Dvare tarnavo vietiniai ir iš svetur atvykę muzikos instrumentų meistrai, atlikėjai bei kūrėjai, tad aktyviai vyko kultūriniai mainai ir su kitais Europos dvarais.

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose jau ne pirmą kartą organizuojama senosios muzikos šventė.  Nuolat rengiamuose kultūros vakaruose, knygų pristatymuose, edukacinėse programose, siekiama atgaivinti ir palaikyti senąsias muzikinio gyvenimo Lietuvoje ir Europoje tradicijas, supažindinti mūsų šalies žmones su vėlyvųjų Viduramžių, Renesanso bei ankstyvojo Baroko epochų muzikos lobynu, paskatinti jaunimą ir šeimas kartu kurti ir tobulėti.

Baigiamojo koncerto, skirto muzikų globėjos šventosios Cecilijos dienai paminėti, dalyviai:

  • B. Dvariono muzikos mokyklos trombonininkų kvartetas: Antanas Daugėla, Evelina Truchačiova, Ignas Čepelė, Jan Šupa. Mokytojas – Algirdas Šuminas.
  • Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos išilginių fleitų ir gitarų ansamblis: Martynas Arbačiauskas, Lukas Jonušas, Gintautas Bagdonas, Jonas Gadišauskas. Mokytojai – Algirdas Rakauskas ir Jonas Gadišauskas.
  • Lietuvos vaikų ir jaunimo centro dainavimo studijos „Versmė“ vokalinis ansamblis. Vadovė – Alina Valentinavičienė.
  • Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos istorinio šokio ansamblis. Vadovė – Živilė Antanavičienė.
  • Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos Šeimyninis duetas: Mantas Povilas Bagočiūnas, Rima Švėgždaitė.
  • Duetas iš Vilniaus B. Dvariono muzikos mokyklos: Austėja Vilkauskaitė, Ugnė Bakševičiūtė. Mokytoja – Ieva Baublytė.
  • Ansamblis „Giminės renesansas“: Austėja Pluiraitė, Vilija Veličkienė, Eglė Martinkėnienė, Povilas Martinkėnas, Justė Martinkėnaitė.
  • Senosios muzikos ansamblis „Festinamus“. Vadovė – Ieva Rimkutė.
  • Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos ansamblis: Lydia Davis, Eliza Davis, Nataly Davis, Bernadeta Mažulytė. Mokytojos – Jelena Alymova, Aušra Guobienė, Jolanta Taločkienė.
  • Kauno berniukų ir jaunuolių choras „Varpelis“. Meno vadovas – Ksaveras Plančiūnas. Koncertmeisterė – Aušra Leonavičienė.

 


Į viršų
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai