EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Solidi Valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties įstatymo sukaktis

2010-10-15

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

Mindaugo Kaminsko nuotr.

2010 m. spalio 17 d. sukanka lygiai 10 metų, kai Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaujamas prof. Vytauto Landsbergio, priėmė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties įstatymą, kurį pasirašė Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus. Tai buvo pirmasis ir vienintelis atvejis Lietuvoje, kai kultūros paveldo objekto atkūrimas ir jo paskirtis buvo įtvirtinti politine valia, atskiru specialiu įstatymu.

Priimti tokį įstatymą ir įtvirtinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimą Seimas nusprendė ne tik dėl Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio sukakties bei Lietuvos žmonių, institucijų ir organizacijų išreikštos valios, bet ir siekdamas pabrėžti „valstybingumo simbolių reikšmę įtvirtinant tautines ir pilietines visuomenės vertybes, stiprinant tautinę ištikimybę ir solidarumą“ bei „suprasdamas istorines valstybingumo tradicijas įkūnijančių sunaikintų kultūros paveldo objektų atkūrimo svarbą krašto politinės savimonės ir kultūros puoselėjimui“.

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties įstatyme numatyta Rūmų atkūrimo paskirtis, už tai atsakingos institucijos, atkūrimo terminas bei finansavimas. Pabrėžtina, kad šiame įstatyme numatyta, jog Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai yra ne atstatomi – kaip pastaruoju metu mėginama teigti, – o atkuriami. Toks terminas sąlygoja visai kitą pastato vertę bei su juo susijusius architektūros, projektavimo ir statybų darbus.

Seimo priimtas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties įstatymas – ne vienintelis dokumentas, reglamentuojantis šio kultūros paveldo objekto atkūrimo procesą. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai atkuriami taip pat remiantis 2001 m. spalio 17 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintu nutarimu „Dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties koncepcijos“, kuris simboliškai buvo priimtas ir tuometinio Ministro Pirmininko Algirdo Brazausko, praėjus lygiai metams po įstatymo patvirtinimo.

Prasidėjus Rūmų atkūrimo procesui, 2003 m. buvo patvirtinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų interjerų atkūrimo ir pritaikymo reprezentacinėms, edukacinėms ir muziejinėms funkcijoms programos metmenys, o 2006–2007 m. – ir detalūs ekspoziciniai bei funkciniai erdvių planai, kuriuose detaliai išdėstytos ekspozicijos, nurodyti eksponatai, apibrėžiami būsimi kultūriniai ir reprezentaciniai renginiai, edukaciniai užsiėmimai ir kitos plačios švietėjiškos veiklos formos.


 


Į viršų
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai