EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Valdovų rūmai bendradarbiaus su Feraros Esčių pilimi

2010-09-03

Esčių pilis Feraroje
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Vilniuje

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai pasirašė trejų metų dvišalę tarptautinio bendradarbiavimo sutartį su Feraros Esčių pilimi (Castello Estense di Ferrara, Italija). Joje numatyta, kad šios muziejinės institucijos įsipareigoja dalytis moksline ir technine patirtimi siekdamos išsaugoti ir atkurti valdovų rezidencijas.

„Esčių pilį ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus sieja panašus likimas. Prieš keletą šimtmečių italų valdovų rezidencijoje buvo sunaikinti beveik visi istoriniai interjerai, o mūsų didžiųjų kunigaikščių rezidencija visiškai nugriauta. Abi valdovų rezidencijas šiuo metu siekiama rekonstruoti atkuriant kiek galima labiau autentišką istorinį įvaizdį“, – teigia Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vedėja Daiva Mitrulevičiūtė.

Dvišalę tarptautinio bendradarbiavimo sutartį pasirašė Feraros Esčių pilies bei kitų Esčių dinastijos (d’Este) istorinių pastatų Feraros provincijoje vadovas dr. Markas Borela (Marco Borella) ir Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas. Joje numatyta, kad šios institucijos ketina keistis informacija ir su rezidencijų restauravimu, atstatymu bei moksliniais tyrimais susijusia literatūra, konsultuotis įvairiais aktualiais rezidencijų atkūrimo ir jų istorinių interjerų bei didaktinių ekspozicijų įrengimo klausimais, rengti bendrus muziejinius projektus, publikacijas, konferencijas, seminarus, parodas arba vykdyti specialistų ir ekspertų mainus.

Valdovų rūmų muziejaus Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vedėjos D. Mitrulevičiūtės teigimu, šios sutarties pasirašymas – tik oficiali jau kelerius metus trunkančio sėkmingo abiejų institucijų bendradarbiavimo išraiška. „Esčių pilies darbuotojai jau ne kartą įvairiais klausimais konsultavo Valdovų rūmų muziejaus specialistus, dalijosi praktiniais įgūdžiais ir patarimais, kurie galėtų praversti siekiant atkurti Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidenciją bei pritaikyti ją polifunkciniam kultūriniam naudojimui. Valdovų rūmų muziejaus darbuotojai kolegoms iš Italijos teikė informaciją apie aktualius istorinius duomenis, muziejaus tyrimus ir daugelį kitų dalykų“, – sako ji.

XV–XVI a. Feraros miestas buvo vienas svarbiausių italų humanizmo ir Renesanso kultūros bei meno centrų, kurį nuo XIII a. pradžios iki XVI a. pabaigos valdė mecenatinėmis ambicijomis garsi Esčių dinastija, XV a. viduryje gavusi kunigaikščių titulą. Feraroje tuo metu gyveno ir kūrė žinomi Renesanso menininkai bei mokslininkai, tokie kaip Matejus Marija Bojardas (Matteo Maria Boiardo), Liudovikas Arijostas (Ludovico Ariosto), Torkvatas Tasas (Torquato Tasso), Doso Dosis (Dosso Dossi), Antonijus Lombardas (Antonio Lombardo), kurio mokinys Džovanis Marija Moska Padovanas (Giovanni Marija Mosca Padovano) XVI a. pradžioje prisidėjo dekoruojant ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus. Vilniaus arkikatedroje yra išlikęs jo dirbtuvėms priskiriamas Vilniaus vyskupo kunigaikščio Pauliaus Alšėniškio antkapis, taip pat vyskupo Valerijono Protasevičiaus antkapio fragmentai. Nuo XVI a. tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Feraros buvo plėtojami ne tik meniniai, kultūriniai, bet ir diplomatiniai ryšiai, bylojantys apie puikius to meto valdovų santykius. Istoriniuose šaltiniuose nurodoma, kad 1535 m. rudenį Vilniuje lankėsi Feraros kunigaikščio Heraklio II pasiuntinys E. Modeninas (Modenino arba Modini), 1546 m. sausį ir vasarį Žygimantui Augustui pristatyta kandidatė į žmonas – Feraros kunigaikštytė Ona.

Vadinamoji Esčių pilis, pastatyta XIV a. pagal architekto Bartolino Navariečio (Bartolino da Navara) projektą, XVI a. keliais etapais buvo rekonstruota į ištaigingą renesansinę rezidenciją, o XVII a. apleista. Vėliau čia įsikūrė įvairios valdžios įstaigos ir tik XX a. pradžioje pradėti pilies restauravimo bei pritaikymo muziejinėms funkcijoms darbai. Nuo 1985 m. jie intensyviai tęsiami iki šiol.

Bendradarbiavimo sutartis su Feraros Esčių pilimi – jau penktoji 2009 m. įsteigto Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų pasirašyta tarptautinio bendradarbiavimo sutartis, susijusi su muziejininkyste ir moksliniais tyrimais. Anksčiau buvo pasirašytos sutartys su Krokuvos Vavelio karališkąja pilimi – Valstybiniais meno rinkiniais (Lenkija), Varšuvos karališkąja pilimi – Nacionaliniu istorijos ir kultūros paminklu (Lenkija), Gardino pilyse įsikūrusiu Gardino valstybiniu istorijos ir archeologijos muziejumi (Baltarusija), Baltarusijos nacionaliniu istorijos ir kultūros muziejumi-draustiniu „Nesvyžius“.

Netrukus planuojama tarptautinio bendradarbiavimo sutartimis įteisinti sėkmingai plėtojamus santykius su Drezdeno rezidencine pilimi (Residenzschloss Dresden, Vokietija) ir kitais muziejais užsienyje.


 


Į viršų
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai