EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į svetainės pradžią  
NAUJIENOS
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai – Lietuvos žmonėms

2010-10-04

Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos ir lankytojų centro vadovas, archeologas Gediminas Gendrėnas (kairėje) būsimus architektus supažindino su unikaliais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų architektūriniais-archeologiniais sprendiniais

Vytauto Abramausko nuotr.

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose apsilankė archeologo, Vilniaus universiteto profesoriaus, daktaro Albino Kuncevičiaus vadovaujama keliolikos Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) architektūros magistrantų grupė. Būsimųjų specialistų vizito tikslas buvo ne tik apžiūrėti iš esmės atkurtus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus, bet ir susipažinti su unikaliais architektūriniais bei archeologiniais sprendiniais.

„Universitete studentai klauso tokio paskaitų ciklo apie architektūrą ir archeologiją, kurio metu kalbama apie pastatų raidą, statybines medžiagas, įvairius įdomius sprendinius ir pan. Žinoma, galima apie tai daug teoriškai kalbėti per paskaitas, tačiau geriau – pavyzdžiais. Tad tegul šis unikalus objektas kalba pats apie save“, – sako prof. dr. A. Kuncevičius.

Apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rezidencijos atkūrimo procesą, teritorijos, kurioje jie atkurti, reljefo ypatumus, pasirinktą atkastų rūmų didelės apimties fragmentų apsaugojimo būdą, architektūrinius bei archeologinius sprendinius ar pasirinktas medžiagas VGTU architektūros magistrantams surengtoje specialioje ekskursijoje pasakojo Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos ir lankytojų centro vadovas, ilgametis rūmų teritorijos tyrinėtojas, archeologas Gediminas Gendrėnas. Studentus atlydėjusio prof. dr. A. Kuncevičiaus įsitikinimu, tai, ką studentai sužinojo ekskursijos metu, jiems pravers ne tik mokantis derinti archeologinius bei architektūrinius sprendimus, tačiau ir susipažįstant su sudėtingais inžineriniais sprendiniais, svarstant ekspozicijų įrengimo ir kt. klausimus.

Tai – ne pirmoji būsimų specialistų grupė, panorusi pamatyti praktinius Valdovų rūmų atkūrimo projekto sprendinius bei susipažinti su atkurto objekto istorija. Valdovų rūmų muziejus bendradarbiauja su įvairiais Lietuvos universitetais ir rengia temines ekskursijas Lietuvos istoriją, senąją Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raštiją, muzikos raidą, kultūros turizmo vadybą ir kt. dalykus studijuojantiems ar jais besidomintiems studentams.

Lietuvoje neturinčiu analogų – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo – projektu domisi ne tik šalies, tačiau ir tarptautiniai aukšto rango specialistai. Valdovų rūmų atkūrimo darbus stebėjo bei teigiamai įvertino Tarptautinės muziejų asociacijos (ICOMOS) prezidentas, oficialus UNESCO ekspertas kultūros paveldui, architektas, profesorius Michael Petzet, ICOMOS generalinis sekretorius, architektas, paveldo teisininkas Dinu Bumbaru ir ICOMOS viceprezidentas Europai, buvęs UNESCO Pasaulio paveldo komiteto pirmininkas architektas Tamas Fejerdy.

Kaip unikalus rekonstrukcijos pavyzdys, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų projektas ir atkūrimo istorija šiuo metu pristatomi Miuncheno universiteto Architektūros muziejuje surengtoje tarptautinėje parodoje „Rekonstrukcijos istorija – istorijos konstrukcija“, o taip pat – 2010 m. Paryžiuje išleistame paveldo leidinyje „Monument“.


 


Į viršų
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai