EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į  skyriaus  pradžią   Į svetainės pradžią  
RENGINIAI
Dienoraščio „XVIII a. pabaigos kelionė į Vilnių“ pristatymas

Data: 2009 m. kovo 10 d., antradienį, 16.00 val.
Vieta: Lietuvos dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerija (Didžioji g. 4, Vilnius)
Organizatoriai: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvos dailės muziejus

Dienoraščio viršelis Per kultūros vakarą „XVIII a. pabaigos kelionė į Vilnių“, pristatyta 2008 m. pabaigoje išleista knyga – Liudvikos Byševskos 1786 m. kelionės į Vilnių dienoraštis. Vakare dalyvavo knygos sudarytojai dr. Ewa Manikowska ir Piotr Jacek Jamski (Lenkija), taip pat prof. Zigmantas Kiaupa, dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, Beata Piasecka, Vyturys Jarutis, Romualdas Budrys, dr. Vydas Dolinskas. Dienoraščio sukūrimo laiką menančiose bei Klasicizmo epochą atspindinčiose Chodkevičių rūmų reprezentacinėse salėse vakaro metu skambėjo ir to meto muzika. Lietuvos iždininko ir kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio kūrinius atliko pianistė Šviesė Čepliauskaitė.

Knygoje lietuvių ir lenkų kalbomis skelbiamas Abiejų Tautų Respublikos XVIII a. antrosios pusės žinomos aukštuomenės damos, paskutinio Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stanislovo Augusto Poniatovskio šambelionienės Liudvikos Byševskos 1786 metų kelionės į Vilnių ir Lietuvos sostinėje patirtų įspūdžių dienoraštis. Šiame originaliame šaltinyje galima rasti autentišką ir gyvą Vilniaus, jo turistinių atrakcijų, pastatų, pramogų, gyventojų apibūdinimą. Informatyvaus ir Lietuvos bei Vilniaus kasdienybę Švietimo epochoje taikliai atspindinčio dienoraščio, kuris XIX a. buvo sudarytas iš kelionės metu rašytų laiškų fragmentų, publikacija palydėta Evos Manikovskos (Ewa Manikowska) išsamiu įvadu bei Piotro Jaceko Jamskio (Piotr Jacek Jamski) vertingais paaiškinimais. Leidinį dvikalbiu pavertė vertėjai Beata Piasecka ir Vyturys Jarutis. Meninį knygos pavidalą sukūrė dizaino studijos „Savas takas“ ir Ko darbuotojai Laima Prišmontaitė ir Ričardas Birmanas. Daug triūso redaguodama leidinį įdėjo redaktorė Irena Babiliūtė. Knygos rėmėjai – Lietuvos tūkstantmečio minėjimo direkcija, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lenkijos mokslų akademijos Meno institutas. Leidinį papuošė Krokuvos nacionalinio muziejaus ir Vilniaus universiteto bibliotekos iliustracijos.

Tai jau trečioji Lietuvos dailės muziejaus leidžiamos serijos, pristatančios nežinomus ar menkai į Lietuvos praeities tyrinėjimų ir paveldo pristatymą įtrauktus senuosius tekstus, knyga. 2001 m. buvo paskelbtas Vilniaus vyskupo kardinolo kunigaikščio Jurgio Radvilos jaunystės kelionės į Italiją dienoraštis (1575), o 2004 m. pasirodė Venecijos Respublikos diplomato kunigo Mikelės Bjankio (Micele Bianchi), labiau žinomo Alberto Viminos slapyvardžiu, pasakojimas apie XVII a. vidurio Lietuvos ir Lenkijos karą su Maskvos valstybe. Liudvikos Byševskos dienoraščio publikacija kartu pradeda naują leidinių seriją ir yra Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų studijų pirmasis tomas.


 


Į viršų
Į skyriaus pradžią
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai