EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į  skyriaus  pradžią   Į svetainės pradžią  
RENGINIAI
Mecenatai ir jų dovanos

Lietuvių išeivijos kultūrininkų Lilės ir Valentino Ramonių (JAV) dovanota graviūra
Kolekcininko
Andrejaus Balyko ir verslininko Antano Boso šeimų dovanotas gobelenas
Kan. dr. Algimanto Kajacko dovanotas Lietuvos ir Lenkijos valdovo Jono Kazimiero Vazos portretas
Kun. Juliaus Sasnausko OFM dovanota kunigaikščių Sapiegų bibliotekos knyga
Kolekcininko
Edmundo Armoškos dovanotas Genujos dožo Andrea Doria biustas
2010 m. sausio 15 d., penktadienį, 16.00 val. Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A) vyks kultūros vakaras „Mecenatai ir jų dovanos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams“.


Rengėjai:

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Lietuvos dailės muziejus
Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“

Dalyvauja:

Kun. Julius Sasnauskas OFM (Vilniaus Šv. Pranciškaus (bernardinų) bažnyčia)
Edmundas Armoška (Lietuvos kolekcininkų asociacija)
Habil. dr. Rūta Janonienė (Vilniaus dailės akademija)
Dr. Jūratė Senvaitienė (Lietuvos dailės muziejaus
Prano Gudyno restauravimo centras)
Kęstutis Ignatavičius (Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga)
Romualdas Budrys (Lietuvos dailės muziejus)
Algirdas Vapšys (Valdovų rūmų paramos fondas)
Ignas Panka (Draudimo bendrovė „BTA Draudimas“)
Vilius Kavaliauskas (Lietuvos kolekcininkų asociacija)
Dr. Vydas Dolinskas (Nacionalinis muziejus
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)

Senosios muzikos kūrinius atlieka Ieva Gaidamavičiūtė (sopranas),
Ieva Baublytė
(išilginė fleita, gotikinė arfa), Vytenis Giknius (barokinė fleita)


Naujam Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams per 2009 m. dosnių mecenatų buvo padovanota ar perduota 19 eksponatų.

XVI–XX a. lituanistines ir kitas kultūros, meno bei istorijos vertybes (graviūras, knygas, metalo, keramikos ir stiklo dirbinius, tapybos kūrinius, gobelenus, skulptūras) atkuriamiems Valdovų rūmams dovanojo Lietuvos, Vokietijos, Italijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos kolekcininkai, kultūrininkai, verslininkai. Tai – dr. Tomasz Niewodniczański, Edmundas Armoška, Andrejus Balyko ir Antanas Bosas su šeimomis, Valentinas ir Lilė Ramoniai, dr. Meinolf Siemer, Krokuvos Jogailos universitetas (rektorius prof. Karol Musioł ir Collegium Maius direktorius prof. Stanisław Waltoś), Vidmantas ir Nerijus Staniuliai, Vitalijus Vėteris, kan. doc. teol. dr. Algimantas Kajackas, kun. Julius Sasnauskas OFM, Saulius Karosas, Vytautas Vepštas, Vytautas Abramauskas. Iki 2008 m. gautos dovanos buvo saugomos Lietuvos dailės muziejuje, o 2009 m. jos perduotos Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams, kurie toliau kaupia dovanas. Broliai Nicolas, George ir Oliver Ortiz Lietuvai taip pat padovanojo kunigaikščiams Sapiegoms priklausiusią XVI a. taurę ir pageidavo, kad ji būtų eksponuojama atkurtuose Valdovų rūmuose. Nuo 2004 m. Valdovų rūmams 7 eksponatus yra nupirkęs Valdovų rūmų paramos fondas. Iš viso Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams įvairia forma 2003–2009 m. yra padovanota 30 eksponatų, kurių bendra materiali vertė yra apie 2,2 mln. litų. Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams progines ir apyvartines monetas bei banknotus nuolat dovanoja Lietuvos bankas, frizo audimą parėmė įmonė „Audėjas“.

Būtina pabrėžti, kad šios dovanos yra visos Lietuvos nacionalinis turtas – išskirtinės Gotikos, Renesanso, Baroko epochų Europos ir Lietuvos meno bei istorijos vertybės. Dalis jų nuo 2005 m. eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje. Valdovų rūmams dovanotų interjero ekspozicijos vertybių parodą Taikomosios dailės muziejuje 2010 m. pradžioje planuojama išplėsti, pristatant didesnę muziejinės kolekcijos eksponatų dalį.

Valdovų rūmuose 2009 m. buvo įrengta mecenatų, finansiškai prisidėjusių prie Valdovų rūmų atkūrimo, pagerbimo lenta. Netrukus bus įrengta ir mecenatų – eksponatų dovanotojų – vardus įamžinanti garbės lenta. Tikimės, kad 2010 m. taip pat bus dosnūs, o Rūmų kolekcija bus pildoma naujomis dovanomis.


 

Į viršų
Į skyriaus pradžią
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai