EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome Paieška
Į  skyriaus  pradžią   Į svetainės pradžią  
EDUKACIJA
Europos valstybių valdovų rūmų pristatymo programa

Programos samprata

Europos valstybių valdovų rūmų pristatymo programa – tai mokslinių diskusijų bei edukacinių susitikimų su Europos valdovų istorinėse rezidencijose įsikūrusių kultūros paveldo puoselėjimo institucijų vadovais, tyrėjais ir ekspertais projektas, skirtas tiek Lietuvos specialistams, tiek ir plačiajai kultūrinei visuomenei. Programą 2003–2008 m. vykdo Lietuvos dailės muziejus kartu su Lietuvos ir užsienio partneriais. Programa skirta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimui, šio projekto pristatymui ir suvokimui plačiame europinių procesų kontekste, panašių ar analogiškų istorinių rezidencijų istorinės ir meninės raidos, ryšių su Lietuva klausimų aptarimui. Renginių metu taip pat pristatomi Europos valstybių valdovų ir didikų rūmų atkūrimo, interjerų restauravimo, erdvių pritaikymo ekspozicijoms, parodoms, kitoms kultūros paveldo aktualinimo reikmėms, šiuolaikinės kultūrinės, muzikinės, edukacinės veiklos, reprezentacinės ir muziejinės paskirties, įvairiapusiškos paslaugų pasiūlos lankytojams, turizmo informacijos ir kiti aktualūs nūdienai bei Lietuvos valdovų rūmų atkūrimui aspektai. Programa leidžia susipažinti su šiandiene europine istorinių rezidencijų atkūrimo ir pritaikymo modernioms funkcijoms teorija, metodika bei patikrinta praktine patirtimi. Tokia forma ir europiniai pavyzdžiai turėtų sklaidyti abejones dėl Valdovų rūmų atkūrimo prasmingumo ar net projekto oponentų dažnai deklaruojamas niekuo nepagrįstas baimes.

Programa pradėta realizuoti 2003 m., surengiant Berlyno karališkųjų rūmų atstatymo tarptautinės ekspertų komisijos nario, Vienos universiteto architektūros istorijos profesoriaus Hellmuto Lorenzo seminarą bei paskaitą apie Berlyno rezidencijos atstatymo problemas. 2004 m. surengtos paskaitos bei diskusijos su Lenkijos, Danijos ir Švedijos valdovų rezidencijų vadovais ir atstovais – Krokuvos Vavelio ir Varšuvos karališkųjų pilių muziejų direktoriais prof. Janu K. Ostrowskiu ir prof. Andrzejumi Rottermundu, Marienburgo (Malborko) Vokiečių ordino ir Lenkijos karalių pilies vadovu dr. Mariuszu Mierzwinskiu, Rosenborgo karališkosios pilies (Danija) direktoriumi dr. Nielsu-Knudu Liebgottu ir Drottningholmo karališkųjų rūmų (Švedija) restauravimo eksperte Kerstin Westerlund.

2005 m. programa tęsiama ir numatoma pristatyti Zalcburgo Naujosios rezidencijos rekonstrukcijos bei pritaikymo muziejinėms funkcijoms projektą (prelegentas – Zalcburgo Carolino Augusteum muziejaus direktorius dr. Erichas Marxas), Lvovo dailės galerijos vykdomus Zločevo ir Podhorcų pilių atkūrimo darbus (pranešėjas – Lvovo dailės galerijos direktorius prof. Borisas G. Voznickis), Bratislavos pilies numatomo pertvarkymo vizijas (prelegentas – Bratislavos istorijos muziejaus direktorius dr. Pavolas Komora) ir Milano Sforcų pilies restauravimo bei Karališkųjų rūmų atkūrimo planus (pranešėjas – Milano taikomosios dailės muziejaus direktorius dr. Claudio Salsi).

Renginių vieta

Programoje numatyti susitikimai vyks nacionalinio Lietuvos dailės muziejaus padalinyje - Taikomosios dailės muziejuje, Gobelenų salėje. Prelegentai skaitys paskaitas apie atstovaujamas institucijas (jų genezė, misija, vykdomos programos) ir atsakys į renginio dalyvių klausimus. Atskirai numatoma surengti prelegentų pokalbius su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo projekto rengėjais, tyrinėtojais, interjerų ir ekspozicijų programos kūrėjais.

Organizatoriai

Programą parengė ir įgyvendina Lietuvos dailės muziejus su išvardintų valstybių ambasadomis Lietuvoje, jų kultūros institutais (Lenkų kultūros institutu, Danijos kultūros institutu, Italų kultūros institutu ir kt.). Programos koordinatorius – dr. Vydas Dolinskas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų interjerų ir ekspozicijų skyriaus vedėjas (Lietuvos dailės muziejus, tel. (8-5) 2121813, 2608947).

Programos pristatymas žiniasklaidoje

Susitikimų medžiaga (paskaitos, pokalbiai) publikuojama kultūros savaitraštyje „Literatūra ir menas“, Lietuvos muziejų portale, LDM leidinyje internete.

 

 
Į viršų
Į skyriaus pradžią
Į svetainės pradžią
© Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai