EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-100
Keturių krėslų komplektas (žr. ir VR-101, VR-102, VR-103)
Italija
XVII a. I p.
Riešutmedis, oda, drožyba
52 x 44 x 113 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 3 200 Eurų (už keturis krėslus, t. y. vienas vienetas įvertintas 800 Eurų).
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Nedidelių matmenų krėslai be porankių, labiau primenantys kėdes, yra dar Renesansui ir manierizmo būdingų formų, tačiau jau turi išraiškingai drožinėtą horizontalią juostą tarp priekinių kojelių, taip pat į voliutėles besisukančių akanto lapų motyvais drožinėtas atlošo atramų viršūnes. Krėslai aptraukti puošniais ornamentais įspausta oda, kuri gerai išsilaikiusi. Tokios formos krėslai buvo būdingi Vakarų ir Vidurio Europos prabangioms valdovų bei didikų rezidencijoms XVI a. pabaigoje – XVII a. Krėslų būklė patenkinama.

Krėslai atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ikonografija liudija, jog tokio tipo krėslai buvo būdingi ir Lietuvos bei Lenkijos valdovų, didikų rūmams. Vazų laikais, kai buvo sukurti šie krėslai, Abiejų Tautų Respublikos bei Italijos kultūriniai ir meniniai ryšiai tradiciškai buvo intensyvūs, Vilniaus rūmuose dirbo daug iš Italijos kilusių meistrų. Ornamentais įspausta oda, kartais dar ir auksuota, Vazų laikais buvo puošiami ne tik baldai, bet ir rūmų sienos. Krėslus numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto tarnybinio trakto salėje (valdovo sekretoriate, 01-2.07), atspindinčioje Žygimanto Vazos manierizmo interjero įvaizdį.
Krėslai dezinfekuoti, sutvirtinti, nuvalyti Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai