EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-104
Krėslas
Italija
XVII a. I p.
Riešutmedis, žakardinis audinys, šilkas(?), tekinimas, drožyba, auksavimas
62 x 56 x 126 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 2 800 Eurų.
Nuo 2006 m. restauruojama Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų.

Prabangus krėslas su į elegantiškas voliutėles susisukančiais porankiais turi tiek Renesanso, tiek ir manierizmo bei ankstyvojo baroko bruožų. Išsišakojusių akanto lapų motyvais drožinėtos atlošo atramų paauksuotos viršūnės primena Renesanso, o porankių formos, tekintos kojelių detalės – ankstyvojo baroko stilistiką. Krėslo sėdynė ir atlošas aptraukti neautentišku vėlesniu audiniu. Tokios formos krėslai buvo būdingi Vakarų ir Vidurio Europos prabangioms valdovų bei didikų rezidencijoms XVI a. pabaigoje – XVII a. Krėslo būklė buvo nepatenkinama.

Krėslas atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ikonografija liudija, jog tokio tipo krėslai buvo būdingi ir Lietuvos bei Lenkijos valdovų, didikų rūmams. Vazų laikais, kai buvo sukurtas šis krėslas, Abiejų Tautų Respublikos bei Italijos kultūriniai ir meniniai ryšiai tradiciškai buvo ypatingai intensyvūs, Valdovų rūmuose dirbo daug italų meistrų. Krėslą numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto tarnybinio apartamento salėje (kanceliarijoje, 01-2.08), atspindinčioje Žygimanto ir Vladislovo Vazų manierizmo ir ankstyvojo baroko interjero įvaizdį.
Krėslas dezinfekuotas, sutvirtintas, nuvalytas, atkurtos trūkstamos smulkios atlošo atramų viršūnių detalės Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. Būtina pakeisti neautentišką ir susidėvėjusį sėdynės bei atlošo audinį. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai