EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-113
Keturių kėdžių komplektas (žr. ir VR-112, VR-114, VR-115)
Italija, Veneto regionas
XVII a. vid.
Riešutmedis, oda, drožyba
53 x 44 x 112 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 22 000 Eurų (už keturias kėdes, t. y. vienas vienetas įvertintas 5 500 Eurų).
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Nedidelės kėdės išsiskiria įmantriai drožinėtomis ir išlenktomis priekinėmis kojelėmis bei gerai išsilaikiusia ir įspūdinga antropomorfine bei augaline ornamentika įspausta oda, kuria aptrauktos kėdžių sėdynės ir atlošai. Atlošai užbaigiami baroko epochai būdinga, karpyta banguota viršūne. Tokios formos prabangia oda aptrauktos kėdės buvo būdingos Vakarų ir Vidurio Europos prabangioms valdovų bei didikų rezidencijoms XVI a. pabaigoje – XVII a. Kėdžių būklė gera.

Kėdės atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Vazų laikais, kai buvo sukurtos šios kėdės, Abiejų Tautų Respublikos bei Italijos kultūriniai ir meniniai ryšiai tradiciškai buvo intensyvūs, o Vilniaus rūmuose dirbo daug iš Italijos kilusių meistrų. Ornamentais įspausta oda, kartais dar ir auksuota, Vazų laikais buvo puošiami ne tik baldai, bet ir rūmų sienos. Kėdes numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto salėje (bibliotekoje, kunstkameroje, 02-3.06), atspindinčioje Žygimanto ir Vladislovo Vazų manierizmo bei ankstyvojo baroko interjero įvaizdį.
Kėdės dezinfekuotos, sutvirtintos, nuvalytos Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. Vienos kėdės restauruota lūžusi kojelė. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai