EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-117
Krėslas
Vidurio Italija
XVII a. pr.
Riešutmedis, aksomas, drožyba
62 x 70 x 119 x 51 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 3 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Paprastų formų krėslas su lygiais porankiais yra tipingas XVI–XVII a. pradžios Vidurio Italijos renesansinis baldas, papuoštas į voliutėles besisukančių akanto lapų motyvais drožinėtomis atlošo atramų viršūnėmis. Manieristinę stilistiką pabrėžia horizontali, meistriškai augalinės ornamentikos motyvais drožinėta juosta, jungianti priekines kojeles. Tokios formos krėslai buvo būdingi Italijos bei visos Vakarų ir Vidurio Europos valdovų ir didikų rezidencijoms XVI–XVII a. Krėslo, aptraukto vėlesniu audiniu, būklė patenkinama.

Krėslas atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ikonografija liudija, jog tokio tipo krėslai buvo būdingi ir Lietuvos bei Lenkijos valdovų, didikų rūmams. Vazų laikais, kai buvo sukurtas šis krėslas, buvo palaikomi tradiciškai aktyvūs kultūriniai ir meniniai ryšiai su Italija, taip pat ir jos vidurio regionais su Toskana priešakyje. Vilniaus rūmuose tuo metu dirbo daug iš ten kilusių italų meistrų. Krėslą numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto valdovų privataus apartamento salėje (02-2.08), atspindinčioje Žygimanto ir Vladislovo Vazų laikų manieristinio ir ankstyvojo baroko interjero įvaizdį.
Krėslas dezinfekuotas, sutvirtintas, konservuotas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai