EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-119
Kasapanka
Italija
XVI a. pab.
Riešutmedis, geležis, drožyba
160 x 48 x 56 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 16 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Kasapanka dekoruota raiškiomis reljefinėmis geometrinėmis formomis, suskirstytomis į tris profiliuotomis juostelėmis atskirtus laukus. Dominuojančios reljefinės suspausto ovalo formos būdingos Vidurio ir Šiaurės Italijos XVI–XVII a. renesanso ir ankstyvojo baroko baldų dekorui. Apatinė sarkofago formą primenanti juosta drožinėta kimatijaus ornamentu. Fasadinės pusės centre išdrožtas ir atskirai pritaisytas iškilus bei itin puošnus herbinis kartušas. Herbas neidentifikuotas, tačiau neabejotinai liudija baldo priklausomybę Italijos aristokratų giminei. Kasapanka turi išraiškingai drožinėtas kojeles. Kasapankos būklė gera. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasapanka atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Žygimanto Augusto valdymo pabaigoje ir pirmųjų elekcinių valdovų valdymo laikais, kai buvo sukurta ši kasapanka, Abiejų Tautų Respublika tradiciškai palaikė glaudžius politinius, kultūrinius ir meninius ryšius su Italija. Vilniaus rūmuose tuo metu dirbo italų menininkai. Šią kasapanką numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto salėje (antikameroje, 01-3.05), atspindinčioje manieristinio interjero stilistikos įvaizdį.
Kasapanka dezinfekuota, nuvalyta Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai