EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-127
Alebarda
Prancūzija (?)
XVII a.
Geležis, medis
Geležinė dalis 78,5 cm; aukštis su kotu 224 cm
Įsigyta 2006 m. Lietuvoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 2 310 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Viduramžiški dūrimui ir kirtimui skirti šaltieji ginklai, Renesanso ir ankstyvojo baroko epochose virto labiau reprezentaciniais skiriamaisiais sargybos ženklais. Taip XVI–XVII a. alebardos ir partizanos tapo Europos valstybių valdovų rūmų sargybos (gvardijos) karių reprezentaciniais ginklais, iš kurių vėliau imtos kurti sieninės kompozicijos ir kuriais imta dekoruoti istorinių rezidencijų interjerus. Valdovų rūmų interjerų ekspozicijai įsigytas XVII a. penkių alebardų ir vienos partizanos rinkinys. Dalis šių ginklų dekoruota kalstyta ornamentika, heraldiniais motyvais. Alebardos išsiskiria ažūriškai karpytais pusmėnulio formos kirvukais bei ilgais durklais, partizana turi paprastesnę durklo su dviem užriestais kabliais prie pagrindo formą. Ši konkreti alebarda išsiskiria antropomorfiniais motyvais dekoruotu ažūriniu žiedeliu virš kirvuko, ties durklo apačia. Ginklų mediniai kotai dažniausiai yra vėlesni, neautentiški. Metalinių dalių būklė patenkinama.

Ginklai atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Vazų dinastijos laikų paveiksluose bei grafikos darbuose pavaizduota Lietuvos bei Lenkijos valdovų rūmų sargyba taip pat buvo ginkluota būtent tokiais ginklais, kurie buvo gaminami tiek vietoje, tiek ir importuojami iš užsienio. Rašytiniai šaltiniai patvirtina, jog Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose sargyba taip pat buvo ginkluota tokiais ginklais. 1601 m. rūmuose, prie valdovo menės, minimos dvi dešimtys sargybinių su alebardomis. Planuojama, jog partizana ir alebardos bus eksponuojamos atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo ir trečiojo aukšto tarnybinio apartamento ir reprezentacinio trakto salėse (sargybinėse, antikamerose, 01-2.13, 01-2.10, 01-3.08), kuriose istoriškai stovėjo rūmų sargyba bei yra numatoma atkurti renesanso, manierizmo ir ankstyvojo baroko laikotarpio atitinkamos funkcijos interjero įvaizdį. Šie ginklai taip pat galėtų papildyti Valdovų rūmų teritorijos archeologinių tyrinėjimų metu rastų ginklų, šarvų, šaudmenų ir kitos amunicijos rinkinį, kuris ateityje planuojamas eksponuoti specialioje ginkluotės ekspozicijoje.
Ginklai dezinfekuoti, konservuoti, nuvalyti Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai