EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-132
Alebarda
Prancūzija
XVII a.
Geležis, medis
Geležinė dalis 52 cm; aukštis su kotu 180 cm
Įsigyta 2007 m. Lietuvoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 1 200 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Viduramžiški dūrimui ir kirtimui skirti šaltieji ginklai, Renesanso ir ankstyvojo baroko epochose virto labiau reprezentaciniais skiriamaisiais sargybos ženklais. Taip XVI–XVII a. alebardos ir partizanos tapo Europos valstybių valdovų rūmų sargybos (gvardijos) karių reprezentaciniais ginklais, iš kurių vėliau imtos kurti sieninės kompozicijos ir kuriais imta dekoruoti istorinių rezidencijų interjerus. Ši konkreti alebarda yra mažesnių matmenų, nei kitos, įsigytos Valdovų rūmams. Jos medinis kotas yra vėlesnis, neautentiškas. Metalinės dalies būklė patenkinama.

Alebarda atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Vazų dinastijos laikų paveiksluose bei grafikos darbuose pavaizduota Lietuvos bei Lenkijos valdovų rūmų sargyba taip pat buvo ginkluota būtent tokiais ginklais, kurie buvo gaminami tiek vietoje, tiek ir importuojami iš užsienio. Rašytiniai šaltiniai patvirtina, jog Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose sargyba taip pat buvo ginkluota tokiais ginklais. 1601 m. rūmuose, prie valdovo menės, minimos dvi dešimtys sargybinių su alebardomis. Planuojama, jog ši, kaip ir kitos alebardos, bus eksponuojama atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo ir trečiojo aukšto tarnybinio apartamento ir reprezentacinio trakto salėse (sargybinėse, antikamerose, 01-2.13, 01-2.10, 01-3.08), kuriose istoriškai stovėjo rūmų sargyba bei yra numatoma atkurti renesanso, manierizmo ir ankstyvojo baroko laikotarpio atitinkamos funkcijos interjero įvaizdį.
Alebarda konservuota, valyta Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai