EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-149
Kasapanka
Vidurio Italija
XVI a. vid.
Riešutmedis, geležis, drožyba, lakavimas
167 x 58 x 66 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 28 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Ypač reta, vertinga ir puošni renesansinė kasapanka pasižymi pabrėžtina sarkofago forma, meistriškai augaliniais motyvais drožinėta fasadine plokštuma, kampuose sukomponuotomis moteriškų pavidalų figūromis. Fasadinės pusės centre yra neidentifikuotos italų aristokratų giminės herbinis kartušas. Baldui elegantiškumo suteikia ir gausiai profiliuoto dangčio apvadas, kimatijaus reljefiniu motyvu dekoruota apatinė kasapankos fasado juosta, liūto letenėles primenančios kojelės. Baldo kūrėjų meistriškumas, formos originalumas, dekoro subtilumas leidžia konstatuoti, jog ši kasapanka priklausė vienai žymiausių Vidurio Italijos didikų giminių, stovėjo vienuose prabangiausių rūmų, o šiandien yra vienas vertingiausių bei įspūdingiausių Renesanso baldų Valdovų rūmų interjerų vertybių rinkinyje, galintis papuošti bet kurią Europos baldų kolekciją. Kasapankos būklė gera. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasapanka atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ypatingai atkreiptinas dėmesys į itin aukštą baldo meninį lygį. Paskutiniųjų Jogailaičių laikais, kai buvo sukurta ši kasapanka, Lietuva bei Lenkija ir jos valdovai tradiciškai palaikė glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius su Italija, ypač Toskana ir kitais vidurio regionais, iš kur buvo kilę ar su tomis meno tradicijomis buvo susiję ir dauguma prie Valdovų rūmų rekonstrukcijų XVI a. dirbusių italų menininkų. Šią ypatingos meninės vertės kasapanką numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto audiencijų salėje (01-3.01).
Kasapanka dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai