EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-15
Sekreteras (stipo)
Italija, Genuja
XVI a. pab. – XVII a. pr.
Riešutmedis, riešutmedžio šaknis, geležis, varis, drožyba
170 x 90 x 42 cm
Įsigyta 2005 m. Prancūzijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 40 000 Eurų.
Viešai eksponuojamas Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Tai itin meistriškai drožinėtas, brangia ir tuomet itin pamėgta riešutmedžio šaknimi dekoruotas baldas, savo stilistika būdingas XVI a. pabaigos – XVII a. pradžios Ligūrijos (Genujos) meistrų pamėgtoms baldų formoms. Jis yra vertingas ir tipiškas Vazų valdymo laikotarpio Europos valdovų rūmų kabineto rašomasis sekreteras, vadinamas „stipo“. Šio tipo ir laikotarpio baldų yra išlikę vos keliolika, tačiau dažniausiai yra sunykusi apatinė sekretero dalis. Valdovų rūmams įsigytas baldas turi gerai išlikusią ir apatinę dalį, jis anksčiau beveik nerestauruotas. Iš esmės identiškas baldas yra saugomas ir eksponuojamas Milano Sforcų pilies taikomosios dailės muziejuje (Italija). Valdovų rūmams įsigytas baldas yra publikuotas Prancūzijos antikvarinių baldų kataloge, buvusio savininko informaciniuose leidiniuose.

Šis sekreteras atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Jį numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų Vazų laikotarpio privačių valdovo apartamentų salėje (kabinete, 02-2.08), kadangi jis yra būdingas to laikotarpio Europos valdovų kabineto baldas. Šiai ekspozicijai jis tinkamas ir reikalingas dėl savo sukūrimo laiko, tipologijos, paskirties ir geografinės kilmės. Valdovų rūmams įsigyto baldo būklė yra gera, veikia visos istorinės spynos.
Sekreteras dezinfekuotas, valytas, restauruotas, poliruotas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai