EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-150
Suolas su atlošu
Italija, Toskana
XVII a. vid.
Riešutmedis, drožyba, tekinimas, lakavimas
202 x 40 x 137 x 50 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 15 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Tai tipingas ankstyvojo baroko kunigaikščių ar didikų prabangių rezidencijų reprezentacinių ar tarnybinių traktų laukiamųjų salių bei prieškambarių (sargybinių, antikamerų) suolas, kartais statytas ir erdviose laiptinėse. Tokie baldai ypač svarbūs istorinių patalpų funkcijų akcentavimui. Net keletas panašių suolų yra eksponuojama Florencijos Palazzo Vecchio. Suolas pasižymi aukštu stačiu atlošu, kurio pakraščiai papuošti ryškiai ir meistriškai karpyto, ažūrinio, banguoto silueto drožiniais, vietomis besisukančiais į voliutėles. Suolo kojelės konstrukcijos tekintos. Baldo būklė buvo patenkinama.

Suolas atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Kaip liudija rašytiniai šaltiniai ir ikonografija, Lietuvos ir Lenkijos valdovų rezidencijose, kuriose į seimus bei teismus rinkosi bajorai, paprasti ir galbūt labiau sudėtingi suolai buvo dažnai naudojami. Todėl tokio tipo baldai buvo ir Lietuvos bei Lenkijos valdovų iš Vazų dinastijos rezidencijų reprezentacinių traktų sargybinėse ir antikamerose. Šie suolai tipologiškai labai svarbūs akcentai, kuriais akivaizdžiai galima iliustruoti konkrečios patalpos istorinę funkciją ar jos atkuriamą funkcinį įvaizdį. Todėl suolą numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto antikameroje (01-3.08), kurioje numatyta atkurti Renesanso bei manierizmo laikotarpio istorinio interjero stilistikos įvaizdį.
Suolo konstrukcija sutvirtinta, jis dezinfekuoti, nuvalytas, poliruotas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai