EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-152
Kasonė
Vidurio Italija
XV a. pab.
Riešutmedis, geležis, drožyba, intarsijos, lakavimas
201 x 59 x 75 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 54 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Tai unikalus, ankstyvas, itin vertingas ir retas gotikinis baldas, pasižymintis saikingu dekoru. Skrynios fasadinė plokštuma suskaidyta italų gotikai būdinga trijų stačiakampių laukų sistema. Laukai įrėminti profiliuotomis juostelėmis, o jų viduje yra rombo formos rozetės, taip pat apjuostos ryškiai profiliuota juostele bei papuoštos įvairių medžio rūšių geometrinių formų intarsijomis. Tokios smulkių elementų intarsijos taip pat apjuosia stačiakampių laukų profiliuotas juosteles bei paryškina masyvaus, profiliuoto cokolio frizinę juostą. Kasonė, kaip būdinta to laikotarpio italų skrynioms, neturi kojelių, o statoma tiesiai ant išplatinto cokolio karnizo. Ši kasonė yra vienas ankstyviausių ir vertingiausių Valdovų rūmų interjerų ekspozicijai įsigytų baldų. Gotikos epochos baldai dėl savo amžiaus itin retai sutinkami rinkoje. Kasonės būklė patenkinama. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasonė atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ypatingai atkreiptinas dėmesys į itin ankstyvą baldo chronologiją, aukštą subtilaus intarsijų dekoro meninį lygį. Chronologiškai baldas atitinka Kazimiero ir Aleksandro Jogailaičių valdymo laikus. Šie Jogailaičių dinastijos valdovai jau XV a., kai buvo sukurta ši kasonė, palaikė glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius su Italija, taip pat ir jos vidurio regionais. Ypatingos meninės vertės ankstyvos chronologijos kasonę numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto tarnybinio apartamento salėje (antikameroje, 01-2.12), kurioje numatyta atkurti Aleksandro Jogailaičio laikų vėlyvosios gotikos istorinio interjero įvaizdį.
Kasonė dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. Ateityje būtinas kasonės atidesnis restauravimas. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai