EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-157
Spinta
Italija, Parma
XVII a. I p.
Riešutmedis, geležis, drožyba, vaškavimas
163 x 62 x 214 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 53 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Ankstyvojo baroko laikotarpyje sukurta spinta išsiskiria labiau Renesansui būdingomis, ramiomis, tektoninėmis, architektūrai būdingomis plokštumų skaidymo formomis. Spintos šonuose yra du simetriški jonėninio orderio piliastrai su dviem trečdaliais viršuje kaneliūromis papuoštais liemenimis. Masyvus, nežymiai laužytas viršutinis antablementas papuoštas išraiškingų formų frizu. Durys aprėmintos profiliuotomis juostelėmis. Aukšta cokolio zona, kurioje įrengti stalčiai, profiliuotomis juostelėmis suskaidyta į keturis laukus, papuoštus stilizuoto gėlės žiedo rozetėmis. Itin ryškiai profiliuotas apatinis karnizas, po kuriuo matomos į voliutėles besisukančios elegantiškos kojelės. Savo renesansinėmis formomis ši spinta yra itin vertingas XVII a. pirmosios pusės baldas, sukurtas Emilijos regiono, greičiausiai Parmos miesto meistrų. Ji neabejotinai buvo labai prabangios ir stilingos italų kunigaikščio ar didiko rezidencijos interjero svarbus akcentas. Spintos, kuri yra nudažyta juoda spalva, būklė patenkinama.

Įsigyta spinta atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ji stilistiškai yra labai vertingas Valdovų rūmų interjerų ekspozicijos baldas. Lietuvos bei Lenkijos valdovai iš Vazų dinastijos palaikė labai artimus kultūrinius, meninius ir politinius ryšius su Emilijos regionu, kunigaikščiais Farnese bei jų valdoma Parmos ir Pjačencos kunigaikštyste. Keliaudamas po Europą, 1624–1625 m. Parmoje lankėsi ir Lietuvos bei Lenkijos karalaitis Vladislovas Vaza, jo palydoje buvę Lietuvos didikai. Karalaičio garbei Parmos Pilota rūmų teatre specialiai buvo pastatyta opera. Parmoje ir kituose Italijos miestuose matytus bei patirtus kultūrinius reiškinius, meno madas, naujas muzikines formas Vladislovas Vaza vėliau stengėsi įgyvendinti ir Lietuvoje bei Lenkijoje. Spintą numatoma eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto tarnybinio apartamento salėje (valdovo sekretoriate, 01-2.07), atspindinčioje Renesanso ir manieristinio istorinio interjero stilistikos įvaizdį. Savo renesansine stilistika baldas tiktų ir paskutiniųjų Jogailaičių Renesanso epochos interjero ekspozicijai.
Spinta dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai