EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-158
Kredensas
Italija, Emilija
XVI a. pab. – XVII a. pr.
Riešutmedis, geležis, vario lydinys, lakavimas
190 x 58 x 247 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 70 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Itin įspūdingų matmenų, monumentalių formų, prabangiems Italijos rūmams priklausęs manieristinis dviejų dalių kredensas išsiskiria ir retomis bei vertingomis bronzinėmis rankenomis, įmontuotomis į apskritus, profiliuota juostele apvestus laukus visų keturių durelių centre. Durelių pakraščiai apjuosti profiliuota juostele nusklembtais kampais. Kredenso fasadinė plokštuma suskaidyta ramiomis tektoninėmis formomis, viršutinės dalies šonus flankuoja sudvigubinti piliastrai, o apatinės – platus cokolis. Viršutinis antablementas masyvus, nežymiai laužytas, frizinė juosta lygaus paviršiaus. Monumentalaus baldo svorį pabrėžia masyvios profiliuotos kojelės. Šis stilingas kredensas yra vertingas XVI a. pabaigos – XVII a. pradžios baldas, sukurtas Emilijos regiono meistrų. Jis neabejotinai buvo labai prabangios italų kunigaikščio ar didiko rezidencijos interjero svarbus akcentas. Kiek pakrypusio kredenso būklė gera.

Įsigytas kredensas atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Savo monumentaliomis formomis ir stilingumu jis yra labai vertingas Valdovų rūmų interjerų ekspozicijos akcentas. Lietuvos bei Lenkijos valdovai iš Jogailaičių ir Vazų dinastijos palaikė labai artimus kultūrinius, meninius ir politinius ryšius su Italija, taip pat ir Emilijos regionu, Parmos ir Pjačencos kunigaikštyste. Vazos bendravo su kunigaikščiais Farnese. Keliaudamas po Europą, 1624–1625 m. Parmoje lankėsi ir Lietuvos bei Lenkijos karalaitis Vladislovas Vaza, jo palydoje buvę Lietuvos didikai. Karalaičio garbei Parmos Pilota rūmų teatre specialiai buvo pastatyta opera. Parmoje ir kituose Italijos miestuose matytus bei patirtus kultūrinius reiškinius, meno madas, naujas muzikines formas Vladislovas Vaza vėliau stengėsi įgyvendinti ir Lietuvoje bei Lenkijoje. Kredensą numatoma eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto tarnybinio apartamento reprezentacinėje salėje (01-2.11), atspindinčioje Renesanso ir manieristinio istorinio audiencijų salės interjero stilistikos įvaizdį.
Kredensas dezinfekuotas, nuvalytas, poliruotas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai