EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-159
Pulpitas (skriptorijus)
Italija, Emilija
XVI a. pab. – XVII a. pr.
Riešutmedis, geležis, drožyba, tekinimas, lakavimas
86 x 60 x 156 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 42 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Retas ir vertingas tipologine prasme baldas istoriškai buvo svarbus ištaigingų kunigaikščių ir didikų rūmų, vienuolynų bibliotekų, kabinetų, raštinių atributas, kuris naudotas knygų skaitymui bei rašymui stovint greta lango. Virš paprastų geometrinių formų apatinės spintutės, papuoštos profiliuotų apvadų juostelėmis ir drožinėtomis kojelėmis, ant tekinto strypo primontuotas besisukantis trikampis dvipusis pulpitas, kurio viršūnė dekoruota išraiškingais ažūriniais drožiniais, akivaizdžiai liudijančiais baldo manieristinę stilistiką. Pulpitas yra vertingas XVI a. pabaigos – XVII a. pradžios baldas, sukurtas Emilijos regiono meistrų. Pulpito būklė gera.

Įsigytas pulpitas atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Tipologine prasme jis yra labai svarbus Valdovų rūmų interjerų ekspozicijos akcentas. Lietuvos bei Lenkijos valdovai iš Vazų dinastijos palaikė labai artimus kultūrinius, meninius ir politinius ryšius su Italija, taip pat ir Emilijos regionu, Parmos ir Pjačencos kunigaikštyste. Vazos bendravo su kunigaikščiais Farnese. Keliaudamas po Europą, 1624–1625 m. Parmoje lankėsi ir Lietuvos bei Lenkijos karalaitis Vladislovas Vaza, jo palydoje buvę Lietuvos didikai. Karalaičio garbei Parmos Pilota rūmų teatre specialiai buvo pastatyta opera. Parmoje ir kituose Italijos miestuose matytus bei patirtus kultūrinius reiškinius, meno madas, naujas muzikines formas Vladislovas Vaza vėliau stengėsi įgyvendinti ir Lietuvoje bei Lenkijoje. Rašytiniai šaltiniai liudija, jog jau Žygimanto Augusto laikais Vilniaus rūmuose buvo itin turtinga biblioteka. Ją turėjo ir Vazų dinastijos valdovai. Todėl pulpitą numatoma eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto salėje (02-3.06), kurioje planuojama atkurti manieristinės bibliotekos ir kunstkameros salės interjero įvaizdį.
Pulpitas dezinfekuotas, nuvalytas, poliruotas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai