EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-16
Iždo skrynia
Flandrija
XVII a. pr.
Ąžuolas, geležis, drožyba, kalstymas, polichromija, auksavimas
71 x 41 x 52 cm
Įsigyta 2005 m. Prancūzijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 7 300 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Nedidelė medinė, kaustyta metalu iždo skrynia, kurioje buvo saugomi pinigai ir brangenybės, išsiskiria savo palyginti gausiu ir išraiškingu dekoru. Paprastai tokiose apibrėžtos utilitarios funkcijos skryniose didžiausias dėmesys buvo kreipiamas saugumui. Šiuo atveju skrynia neabejotinai turėjo ir papuošti rezidencijos interjerą. Ji primena nedidelę kasonę, kurios fasadiniai kampai papuošti figūrine drožyba, o metalinių užraktų, kitos matomos tvirtinimo detalės – paauksuotos. Tai liudija, jog ši iždo skrynia buvo prabangios rezidencijos interjero elementas. Skrynios, kuri XVII a. pradžioje sukurta greičiausiai Flandrijos meistrų, būklė yra gera, veikia istorinės spynos.

Ši iždo skrynia atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Rašytiniai šaltiniai ir radiniai liudija, jog Valdovų rūmuose istoriškai buvo saugomas valstybės ir valdovo iždas bei lobynas. Numatyta vienoje salėje iš dalies atkurti iždo ir lobyno saugojimo istorinę funkciją atspindinčią interjero bei didaktinę ekspoziciją, pristatančią Lietuvos pinigų raidą, valdovų brangenybių rinkinius, insignijas Jogailaičių ir Vazų valdymo laikais. Todėl ir įsigytą iždo skrynią numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų tarnybinio apartamento iždinės ir lobyno salėje (02-1.10). Kaip žinoma, įsigytos skrynios sukūrimo laiku Vazų dinastijos valdovai palaikė itin glaudžius ryšius su Nyderlandais, Flandrija, iš ten importavo statybinę medžiagą, meno kūrinius.
Iždo skrynia dezinfekuota, valyta, restauruota, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai