EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-161
Spintelė
Italija, Emilija
XVII a. I p.
Riešutmedis, geležis, vario lydinys, drožyba, lakavimas
115 x 52 x 86 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 24 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Manieristinė spintelė, arba vienos dalies kredensas, savo stilistika artima dviejų dalių monumentaliam kredensui (VR-158), taip pat įsigytam Valdovų rūmų interjerų ekspozicijai. Nedidelė spintelė pasižymi saikingu, bet išraiškingu metalinių detalių (apkaustų, vinučių, rankenėlių) dekoru, iškilių stačiakampių nusklembtais kampais figūrų komponavimu fasadinėje ir šoninėse sienelėse. Kredenso apačios juosta gausiai profiliuota, pereinanti į masyvias kojeles. Tai būdingas privataus pobūdžio kamerinių patalpų XVI–XVII a. rezidencijos baldas. Spintelės būklė gera.

Įsigyta spintelė atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Vazų laikais, kai buvo sukurtas šis kredensas, Lietuva bei Lenkija palaikė itin glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius su Italija, taip pat ir šiauriniu Emilijos regionu. Vazos bendravo su Parmos ir Pjačencos kunigaikščiais Farnese. Keliaudamas po Europą, 1624–1625 m. Parmoje lankėsi ir Lietuvos bei Lenkijos karalaitis Vladislovas Vaza, jo palydoje buvę Lietuvos didikai. Karalaičio garbei Parmos Pilota rūmų teatre specialiai buvo pastatyta opera. Parmoje ir kituose Italijos miestuose matytus bei patirtus kultūrinius reiškinius, meno madas, naujas muzikines formas Vladislovas Vaza vėliau stengėsi įgyvendinti ir Lietuvoje bei Lenkijoje. Įsigytą spintelę numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto privačių valdovo apartamentų salėje (02-2.08), atspindinčioje manierizmo ir ankstyvojo baroko epochos privataus kabineto interjero stilistikos įvaizdį.
Spintelė dezinfekuota, valyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai