EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-162
Sukamoji kėdė
Šiaurės Europa
1607 m.
Riešutmedis, ąžuolas, geležis, drožyba, profiliavimas, polichromija, auksavimas
124,5 x 62 x 48 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 6 000 Eurų.
Viešai eksponuota Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, 2007 m. liepos ir rugpjūčio mėn. Nuo 2007 m. rudens pradėtas esminis baldo restauravimas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre.

Tipologiškai unikali sukamoji kėdė itin vertinga yra ir savo šiaurietiško manierizmo stilistika bei prabangiomis reljefinėmis paauksuoto dekoro formomis. Kėdė turi įspūdingą, aukštą trikampį manieristinio pastato frontoną primenantį atlošą, puoštą elegantiškais drožiniais, taip pat ažūriškai išdrožtus porankius. Atlošo nugarinėje pusėje iš dalies išlikęs įrašas neleidžia abejoti, jog kėdė sukurta 1607 m. Manoma, jog ši kėdė galėjo būti naudojama turtingo didiko ar miesto patricijaus kaip garderobo baldas, pvz., barzdaskučio kėdė. Šio tipo panašių baldų Europoje yra išlikę vienetai. Kėdės būklė buvo nepatenkinama.

Įsigyta sukamoji kėdė atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Tai Žygimanto Vazos valdymo laikus chronologiškai atitinkantis baldas. Vazos palaikė glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius ne tik su Italija, bet ir su Šiaurės Europos, pirmiausia Nyderlandų, meno ir amatininkystės centrais. Žygimantas Vaza savo valdymo pradžioje kaip tik labiau propagavo šiaurietiško manierizmo stilistiką, kurią ir menine, ir chronologine prasme visiškai atitinka įsigytoji kėdė. Todėl sukamąją kėdę, kaip labai savitą ir iliustratyvų valdovų buities tipologinį-funkcinį atributą, numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto privačių valdovo apartamentų salėje (02-2.10), atspindinčioje manierizmo ir ankstyvojo baroko epochos valdovo garderobo interjero įvaizdį.
Kėdė dezinfekuota, valyta, poliruota, provizoriškai restauruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 2007 m. rudenį bus pradėtas esminis baldo restauravimas, vėlesnių uždažymų šalinimas, autentiškos polichromijos ir auksavimo atidengimas. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai