EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-164
Gobelenas „Odisėjo atsisveikinimas su žmona“ iš Odisėjo istorijos audinių serijos (žr. ir VR-163)
Kartono autorius nenustatytas
Dirbtuvės nenustatytos
Flandrija, Briuselis
XVI a. vid. (apie 1550–1560)
Vilna, šilkas, gobeleninė technika
359 x 381 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 340 000 Eurų (už du gobelenus iš vienos serijos, t. y. kiekvienas gobelenas įkainotas po 170 000 Eurų).
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Valdovų rūmų interjerams įsigyti monumentalaus formato gobelenai „Achilas ir Likomedo dukros“ (VR-163) ir „Odisėjo atsisveikinimas su žmona“ (VR-164) priklauso vienai meninių audinių serijai, iliustruojančiai Odisėjo istoriją. Tai bene vertingiausi ne tik Valdovų rūmų kolekcijos, bet ir visų Lietuvoje turimų senųjų meninių audinių prasme gobelenai. Itin aukštas meninis ir techninis audėjų meistriškumas neleidžia abejoti, jog šiuos audinius sukūrė vienos garsiausių XVI a. vidurio Briuselio dirbtuvių. Gobelenai yra išsaugoję pakankamai autentišką spalvų paletę, jie iš esmės nebuvo restauruoti. Gobelenų vertę kelia tai, kad abu jie priklauso tai pačiai serijai. Audinių būklė gera. Gobelenai publikuoti Venecijoje vykusio aukciono kataloge.

Įsigyti du gobelenai iš Odisėjo istorijos audinių serijos atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį, tematinį bei geografinį. Savo kelionės po Europą metu (1624 m.) karalaitis Vladislovas Vaza pas Briuselio audėją Jacques Geubels Jaunesnįjį buvo užsakęs dešimties gobelenų seriją kaip tik Odisėjo istorijos tema. Atsivežtoji serija puošė Krokuvos katedrą Vladislovo Vazos karūnacijos metu. Šios serijos gobelenai galėjo būti atvežti ir puošti taip pat ir Vilniaus rūmų menes Vladislovo Vazos valdymo metais, nes šis valdovas daug laiko praleisdavo Vilniaus rezidencijoje. Savo stilistika ir sukūrimo laiku įsigytų gobelenų serija artima Žygimanto Augusto meniniams audiniams Senojo Testamento temomis, kurie šiandien puošia Krokuvos Vavelio karališkosios pilies menes. Šie Žygimanto Augusto audiniai taip pat galėjo būti atvežti ir kurį laiką XVI a. antrojoje pusėje – XVII a. pirmojoje pusėje puošti Vilniaus rūmus. Planuojama, jog abu įsigyti Odisėjo istorijos serijos gobelenai bus eksponuojami atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto audiencijų salėje (01-3.01), atspindinčioje manierizmo ir ankstyvojo baroko epochos sosto salės istorinio interjero įvaizdį.
Gobelenai dezinfekuoti, išvalyti ir užtempti ant porėmių Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai