EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-166
Figūrinių žvakidžių pora (žr. ir VR-165)
Italija, Veneto regionas
XVII a. pirmoji pusė
Medis, geležis, drožyba, polichromija, auksavimas
h 70 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 25 000 Eurų (už dvi žvakides, t. y. viena žvakidė įkainota 12 500 Eurų).
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Tokio tipo figūrinės žvakidės – retas taikomosios dailės kūrinys. Savita ir įdomi žvakidžių kompozicija: žmonių figūrėlės viena ranka laiko tarsi ragą, kuris užsibaigia žvakidės lėkštele ir smaile žvakei pritaisyti. Žmonių figūrėlės pastatytos ant trapecijos formos postamentų, kurių kampai papuošti į voliutėlėmis, o viršus ir apačia – profiliuotomis juostelėmis. Figūrinės žvakidės beveik ištisai auksuotos, yra ir polichromijos. Tai būdinga Venecijos ir Veneto regiono XVI–XVII a. taikomosios dailės kūriniams. Žvakidžių būklė buvo patenkinama.

Įsigytos žvakidės atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Žvakidžių stilistika yra būdinga Venecijos Renesanso ir ankstyvojo baroko tradicijai. Su šiuo italų meno centru XVI a. tamprius ryšius palaikė Žygimantas Augustas, mėgęs ir turtingai drožinėtų bei auksuotų rėmų Venecijos veidrodžius. Chronologiškai šios žvakidės atitinka Vazų valdymo laikus, kai Lietuva bei Lenkija taip pat tradiciškai palaikė glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius su Italija, taip pat ir šiauriniais jos regionais su Venecija priešakyje. Iš čia buvo kilę ar su Veneto menine tradicija susiję ir kai kurie Renesanso ar ankstyvojo baroko epochos architektai, skulptoriai ir kiti menininkai, dirbę prie Valdovų rūmų Vilniuje rekonstrukcijų XVI–XVII a. Venecijos meistrų tapybos ir kitų meno kūrinių gausiai būta Lietuvos bei Lenkijos valdovų kolekcijose. Venecijiečių baldai, veidrodžiai, paveikslai puošė ir daugelio kitų Europos valdovų rūmus. Įsigytas figūrines žvakides numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto salėje (audiencijų kabinete, 02-3.01), atspindinčioje manieristinio bei ankstyvojo baroko interjero stilistikos įvaizdį.
Figūrinės žvakidės dezinfekuotos, valytos, sutvirtinti kai kurie polichromijos bei auksavimo fragmentai Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai