EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-167
Gobelenas „Nabukodonosaro istorija“
Kartono autorius nenustatytas
Dirbtuvės nenustatytos
Flandrija, Briuselis
XVI a. vid. (apie 1550–1560 m.)
Vilna, šilkas, gobeleninė technika
315 x 400 cm
Įsigyta 2007 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 170 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Itin aukštas meninis ir techninis audėjų meistriškumas neleidžia abejoti, jog šį itin vertingą bei įspūdingą renesansinį gobeleną sukūrė vienos garsiausių XVI a. vidurio Briuselio dirbtuvių. Gobelenas išsaugojo pakankamai autentišką spalvų paletę, jis anksčiau buvo tik nežymiai restauruotas. Greta išraiškingos figūrinės kompozicijos audinio centre, gobelenas taip pat pasižymi itin subtilaus piešinio bordiūrais. Audinio būklė gera. Kartu su dviem Odisėjo istorijos serijos gobelenais, šis senasis meninis audinys yra vertingiausi gobeleniniai audiniai ne tik Valdovų rūmų kolekcijoje, bet ir Lietuvoje saugomuose šio tipo rinkiniuose.

Valdovų rūmų interjerams įsigytas gobelenas atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Audinys iš Senovės Babilono valdovo Nabukodonosaro istorijos serijos ypatingai vertingas ne tik aukštu meniniu ir technologiniu atliko lygiu, pakankamai ankstyva chronologija, bet ir istorine reikšme bei prasme didžiųjų kunigaikščių rūmų ekspozicijai. Iš rašytinių istorijos šaltinių žinoma, jog pirmoji Žygimanto Augusto žmona Elžbieta Habsburgaitė, 1543 m. atitekėjusi į Krokuvą, su savimi iš Austrijos atsivežė dvi meninių audinių serijas. Viena serija, kurią sudarė dvylika gobelenų, buvo būtent pasakojanti Nabukodonosaro istoriją. Valdovė beveik visą laiką gyveno Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose, kur ir mirė bei buvo palaidota Vilniaus katedroje. Todėl neabejotina, kad Elžbietos Habsburgaitės atsivežtoji Nabukodonosaro istorijos gobelenų serija XVI a. viduryje yra puošusi ir Valdovų rūmus Vilniuje. Todėl įsigytasis audinys yra stilistiškai, tematiškai ir chronologiškai būtent toks, koks yra buvęs Valdovų rūmuose. Planuojama, jog šis meninis audinys bus eksponuojamas atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto privataus valdovių apartamento salėje (04-3.05), atspindinčioje Renesanso epochos kabineto istorinio interjero įvaizdį.
Gobelenas dezinfekuotas, išvalytas ir užtemptas ant porėmių Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai