EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-19
Kasonė
Italija, Pjemontas
XVII a. I p.
Riešutmedis, geležis, drožyba
72 x 54 x 162 cm
Įsigyta 2005 m. Prancūzijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 7 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Kasonė išsiskiria kiek netradicine savo forma, aukštesnėmis kojelėmis bei bendromis proporcijomis. Jos meninę vertę pabrėžia meistriška reljefinė augalinė ir geometrinė drožyba, kuri, kaip ir baldo forma, pabrėžia manieristinę jo stilistiką. Kasonės būklė gera. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasonė atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Vazų laikais, kai buvo sukurta ši kasonė, Abiejų Tautų Respublikos bei Šiaurės Italijos regionų kultūriniai ir meniniai ryšiai tradiciškai išliko labai intensyvūs. Kasonės geometrinė giljošo ornamentika, atspindinti Renesanso ir ankstyvojo baroko pamėgtas formas, yra identiška randamų Valdovų rūmų architektūrinių akmeninių elementų ornamentams. Tai pabrėžia universalias Renesanso ir ankstyvojo baroko meno Europoje sklaidos tendencijas, paliudija intensyvius Lietuvos ir jos valdovų ryšius su Italija. Kasonę numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų tarnybinio apartamento salėje (01-2.08), atspindinčioje manieristinio Vazų laikų interjero stilistikos įvaizdį.
Kasonė dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai