EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-24
Renesansinis krėslas
Prancūzija, Lionas
XVI a. I p.
Riešutmedis, geležis, drožyba, lakavimas
215 x 70 x 68
Įsigyta 2005 m. Prancūzijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 47 000 Eurų.
Viešai eksponuojamas Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Unikalus dėl savo tipologijos, būdingų gotikai ir renesansui formų ir konstrukcijos reprezentacinis krėslas su aukštu stačiu atlošu bei parankiais istoriškai tarnavo kaip Burgundijos kunigaikščio ar didiko sostas. Manoma, kad jis galėjo stovėti bažnyčios presbiterijoje priešais vyskupo ar abato sostą ir pabrėžti kunigaikščio arba didiko, kaip fundatoriaus, patrono ir globėjo, statusą. Tokie pat reprezentaciniai krėslai buvo statomi ant pakylų ir rezidencinių rūmų audiencijų (sosto) salėse. Tokių gotikinių bei renesansinių reprezentacinių krėslų (sostų) Europoje yra išlikę vienetai. Valdovų rūmams įsigytas krėslas išsiskiria meistriška renesansine ornamentine reljefine drožyba. Jis beveik nerestauruotas, būklė gera. Krėslas yra publikuotas Tajano Adero parengtoje Prancūzijos istorinių baldų raidos studijoje.

Baldas atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei iš dalies geografinį. Panašios konstrukcijos sostai stačiais atlošais, kaip liudija ikonografinė medžiaga, buvo naudojami ir Lietuvos bei Lenkijos valdovų gotikos bei ankstyvojo Renesanso epochose. Šis krėslas yra vertingas ir tipiškas Žygimanto Senojo (1506–1548) valdymo metų baldas. Numatyta, jog jis bus eksponuojamas istoriniuose šaltiniuose minimoje Žemutinėje reprezentacinėje salėje, t. y. atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų tarnybinio apartamento audiencijų salėje (01-2.11), atspindinčioje Žygimanto Senojo ir Žygimanto Augusto laikų renesansinio reprezentacinio interjero stilistikos įvaizdį. Krėslas stovės renesansinės reprezentacinės salės istorinio sosto vietoje.
Krėslas dezinfekuotas, valytas, poliruotas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai