EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-25
Gobelenas ,,Tobijaus kelionė į Ekbatano miestą Persijoje“
Kartono autorius ir audinio dirbtuvės nenustatytos
Flandrija, Briuselis
XVI a. II p. (apie 1570 m.)
Vilna, šilkas, gobeleninė technika
328 x 307 cm
Įsigyta 2005 m. Belgijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 49 000 Eurų.
Viešai eksponuojamas Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Aukštas gobeleno meninis lygis ir atlikimo technika neleidžia abejoti, jog tai XVI a. nenustatytų Briuselio dirbtuvių audinys. Išaudimo laikotarpis ir meninė stilistika atspindi Flandrijos audinių „rafaeliškosios“ mokyklos periodą. Tokia stilistika yra būdinga ir garsiajai Žygimanto Augusto meninių audinių bibline tematika serijai, kuri šiandien saugoma Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje. Valdovų rūmams įsigytas gobelenas yra didesnio, kažkada sumažinto audinio fragmentas, sudarantis galbūt apie pusę istorinio audinio. Tačiau audinys gana profesionaliai restauruotas, jo būklė patenkinama. Audinio tema, pasakojanti vieną Senojo Testamento istorijų, yra būdinga Reformacijos ir Katalikiškosios reformos laikotarpio meniniams audiniams ir kitiems vaizduojamosios dailės kūriniams.

Šis meninis audinys atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį, teminį bei geografinį. Savo sukūrimo laiku, kilme, aukštu meniniu lygiu, „rafaeliška“ renesansine stilistika, bibline tematika gobelenas puikiai atspindi Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto laikmetį bei jo garsiąją meninių audinių seriją Senojo Testamento temomis, kuri šiandien yra vertingiausia autentiška Krokuvos Vavelio rezidencijos meno kolekcija ir puošia renesansines šių rūmų sales. Šios serijos, kaip ir kiti Žygimanto Augusto gobelenai XVI–XVII a. pirmojoje pusėje neabejotinai yra puošę ir Lietuvos valdovų rūmų interjerus Vilniuje. Todėl šis, itin artimas savo stilistika ir tematika Žygimanto Augusto gobelenams meninis audinys atkurtuose Lietuvos valdovų rūmuose bus eksponuojamas renesanso stilistikos įvaizdį atspindinčioje privataus valdovų apartamento trečiojo aukšto salėje (04-3.05).
Gobelenas valytas ir pritvirtintas ant porėmio Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai