EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-26
Kasonė
Italija, Venecija
XVI a. pr.
Riešutmedis, geležis, drožyba, intarsijos, lakavimas
59 x 60 x 142 cm
Įsigyta 2005 m. Belgijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 20 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Baldas išsiskiria dar gotikai būdingu trijų laukų fasadinės dalies skaidymo principu, tačiau papuoštas meistriška augaline renesansine drožybos ornamentika, taip pat nedidelėmis kitos spalvos medžio intarsijomis. Tokia kasonės stilistika būdinga Venecijos ir Veneto regiono baldams, kuriuose, kaip ir architektūroje, ilgai gyvybingos išliko gotikos tradicijos. Baldo būklė patenkinama. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasonė atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Žygimanto Senojo ir Bonos Sforcos laikais, kai buvo sukurta ši kasonė, Lietuvos bei Lenkijos ir jų valdovų bei Šiaurės Italijos regionų, ypač Venecijos, kultūriniai, meniniai, prekybiniai bei politiniai ryšiai buvo labai intensyvūs. Dalis menininkų, dirbusių prie renesansinių Valdovų rūmų Vilniuje rekonstrukcijos, buvo kilę arba susiję su Venecijos mokyklomis, meno tradicijomis. Šią kasonę, kaip vieną ankstyviausių Valdovų rūmams įsigytų baldų, numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų tarnybinio apartamento salėje (01-2.12), atspindinčioje vėlyvosios gotikos ir ankstyvojo Renesanso interjero stilistikos įvaizdį.
Kasonė dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai