EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-27
Kasonė
Ispanija, Katalonija
XVI a. pab.
Riešutmedis, geležis, drožyba, intarsijos
65 x 55 x 139 cm
Įsigyta 2005 m. Belgijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 21 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Kasonės fasado kompozicija pasižymi dar gotikai būdingu trijų laukų skaidymo principu, tačiau ji papuošta meistriška augaline renesansine ar netgi manieristine drožybos ornamentika, taip pat išraiškingomis šviesesnės spalvos medžio intarsijomis. Baldas išskirtinis ir dėl savo konstrukcijos. Dešinysis fasadinės pusės segmentas atidaromas kaip durelės, o už jų įrengti trys stalčiai. Toks spendimas liudija įvairaus pobūdžio skrynių vystymąsi į diferencijuotos, sudėtingesnės tipologijos baldus (kredensus, sekreterus ir pan.). Kasonės būklė gera. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasonė atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Vazų laikais, kai buvo sukurta ši kasonė, suintensyvėjo Abiejų Tautų Respublikos bei Ispanijos kultūriniai ir meniniai ryšiai, ką liudija ir Šv. Kazimiero koplyčios statybos bei to meto Valdovų rūmų rekonstrukcijos analizė. Kasonę numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto privataus valdovų apartamento salėje (04-3.06), atspindinčioje manieristinio ir ankstyvojo baroko Vazų laikų interjero stilistikos įvaizdį.
Kasonė dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai