EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-29
Gobelenas „Pramogos parke“
Pagal dailininko Martin Reymbouts (?) kartoną
Dirbtuvės nenustatytos
Flandrija, Briuselis
XVI a. II p. (apie 1575–1580)
Vilna, šilkas, gobeleninė technika
370 x 248 cm
Įsigyta 2005 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 60 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Aukštas gobeleno meninis lygis ir atlikimo technika neleidžia abejoti, jog tai XVI a. antrosios pusės nenustatytų garsių Briuselio dirbtuvių audinys. Manoma, jog audinio kartoną galėjo sukurti dailininkas Martin Reymbouts. Medžioklės, gamtos tematika būdinga to meto audiniams. Kompozicijas, kuriose pagrindinį vaidmenį vaidina gamta ir žvėrys, XVI a. išpopuliarino Antverpeno peizažistai ir animalistai. Dėmesys gamtai atspindėjo ir Renesanso žmogaus pastangas geriau pažinti ir suprasti jį supantį pasaulį. Verdiūros su žvėrimis, medžioklės scenų gobelenai tuo metu papuošė daugelio Europos valdovų ir turtingų didikų rezidencijas. Įsigytas audinys – tai itin puošni verdiūra, tačiau neišlikę jos bordiūrai. Audinio būklė gera.

Šis meninis audinys atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį, teminį bei geografinį. Savo sukūrimo laiku, kilme, aukštu meniniu lygiu, audinio tipologija, tematika gobelenas puikiai atspindi Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto laikmetį bei jo gausiausią ir garsią verdiūrų su žvėrimis seriją, kuri šiandien yra vertingiausia autentiška Krokuvos Vavelio rezidencijos meno kolekcija ir puošia renesansines šių rūmų sales. Šios serijos, kaip ir kiti Žygimanto Augusto gobelenai, XVI–XVII a. pirmojoje pusėje neabejotinai yra puošę ir Lietuvos valdovų rūmų interjerus Vilniuje. Todėl šis, itin artimas savo stilistika ir tematika Žygimanto Augusto verdiūroms meninis audinys atkurtuose Lietuvos valdovų rūmuose bus eksponuojamas renesanso stilistikos įvaizdį atspindinčioje privataus valdovų apartamento trečiojo aukšto salėje (02-2.08).
Gobelenas valytas ir pritvirtintas ant porėmio Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai