EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-31
Gobelenas „Aleksandro Didžiojo istorija“ (,,Isos mūšis“?)
Kartono autorius ir gobeleno dirbtuvės nenustatytos
Flandrija, Odenardė (Audenard)
XVI a. pab. – XVII a. pirmas ketvirtis
Vilna, šilkas, gobeleninė technika
250 x 340 cm
Įsigyta 2005 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 30 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Aleksandro Didžiojo (336–323 pr. Kr.) vieną karinių pergalių (galbūt Isos mūšį) vaizduojantis gobelenas yra didesnės istorinės kompozicijos fragmentas. Audinio bordiūrai taip pat neišlikę. Gobelenas restauruotas, tačiau gana gerai išsaugojęs savo autentišką spalvinę gamą. Stilistika ir atlikimo technika leidžia spręsti, jog audinys sukurtas XVI a. pabaigoje – XVII a. pradžioje itin išpopuliarėjusiose Odenardės dirbtuvėse. Antikos herojų, valdovų, taip pat ir Aleksandro Didžiojo istorija Renesanso ir ankstyvojo baroko gobelenuose itin išpopuliarėjo kaip valdovų žygdarbių pašlovinimui tinkama tema. Tokio herojinio siužeto meniniai audiniai buvo ypač populiarūs XVI–XVII a. visos Europos valdovų ir didikų rezidencijose.

Šis meninis audinys atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Savo sukūrimo laiku, kilme, tematika gobelenas atspindi Lietuvos ir Lenkijos valdovo Žygimanto Vazos laikmetį bei stilistiką. Šis audinys atkurtuose Lietuvos valdovų rūmuose numatytas eksponuoti trečiojo aukšto reprezentacinio trakto Renesanso ir manierizmo stilistiką atspindinčioje salėje (antikameroje, 01-3.08).
Gobelenas valytas ir pritvirtintas ant porėmio Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai