EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-32
Lionello Spada (1576–1622) ,,Ludovisi koncertas“
Italija
XVII a. pr.
Drobė, aliejus
200 x 340 cm
Įsigyta 2005 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 77 250 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2007 m.

Lionello Spada (Bolonija, 1576 – Parma, 1622) yra garsus Šiaurės Italijos ankstyvojo baroko dailininkas, dirbęs Bolonijoje, Romoje, Neapolyje, Maltoje, Modenoje, taip pat Parmos ir Pjačencos kunigaikščių Farnese rūmuose, buvo kunigaikščio Ranuccio I Farnese (1592–1622) dvaro dailininkas. XVII a. pradžioje L. Spada dekoravo ir garsųjį Parmos Pilota rūmų teatrą Teatro Farnese. Dailininko paveikslų yra garsiausiuose pasaulio muziejuose (pvz., Paryžiaus Luvre, Sankt Peterburgo Ermitaže ir kitur). Apie 1615 m. L. Spada kardinolui Ludovico Ludovisi nutapė paveikslą „Koncertas“, kuris vėliau pateko į Prancūzijos karaliaus Liudviko XIV kolekciją ir šiandien eksponuojamas Luvre. Valdovų rūmams įsigyto paveikslo siužetas ir kompozicija iš esmės yra identiška. Tačiau Valdovų rūmų paveikslo formatas yra kiek didesnis, o dešinėje pusėje pavaizduotas fleitininkas, kurio nėra Luvro variante. Valdovų rūmams įsigytas paveikslas buvo apnykęs, vėlesnių restauracijų pėdsakai buvo pašalinti, tačiau kūrinys nerestauruotas. Jo būklė buvo patenkinama.

Šis garsaus dailininko paveikslas atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį, tematinį bei geografinį. Nors duomenų apie konkrečiai šio dailininko darbus Vazų kolekcijoje nėra išlikę, tačiau Lietuvos ir Lenkijos valdovų rinkiniuose buvo daug Šiaurės ir Vidurio Italijos, taip pat ir Bolonijos, Emilijos mokyklų meistrų kūrinių. Be to, Vazos palaikė labai artimus kultūrinius, meninius ryšius su Parmos-Pjačencos kunigaikštyste. Keliaudamas po Europą, 1624–1625 m. Parmoje lankėsi ir Lietuvos bei Lenkijos karalaitis Vladislovas Vaza. Jo garbei rūmų teatre, kurį dekoravo L. Spada, buvo pastatytas spektaklis. Karalaitis kelionės metu ir vėliau kaupė garsiausių Italijos, Nyderlandų dailininkų kūrinių rinkinį, kurio dalis vėliau neabejotinai puošė ir Vilniaus rūmų sales. Tad Vazų dailės kolekcijoje yra buvę daug šio laikotarpio ir šio Italijos regiono garsiausių dailininkų darbų, kurie puošė Krokuvos Vavelio, Varšuvos karališkųjų pilių ir Vilniaus didžiųjų kunigaikščių rūmų interjerus. Pasaulietinė paveikslo tema, vaizduojanti rūmuose muzikuojančią draugiją, puikiai atspindi ir Vazų epochos Lietuvos valdovų rūmų gyvenimo būdo ypatumus, leidžia rūmų lankytojams pristatyti dažnus koncertus, pirmųjų Lietuvoje operų pastatymus XVI–XVII a. pirmosios pusės Valdovų rūmuose Vilniuje.
Paveikslas 2005–2007 m. ilgai tyrinėtas ir kruopščiai restauruotas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. Paveikslui pritaikytas naujas rėmas. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai