EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-33
Kasonė
Italija
XVI–XVII a. sandūra
Riešutmedis, geležis, drožyba
180 x 59 x 62 cm
Įsigyta 2005 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 9 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Kasonė yra saikingai architektoniškai dekoruota. Fasadinė pusė suskaidyta stačiakampiais geometriniais laukais, įrėmintais iškiliais profiliuotais apvadais. Baldas turi išraiškingas drožinėtas kojeles, jo apatinė dalis ir dangtis puoštas klasikiniams orderiams būdingais smulkios ornamentikos drožiniais. Kasonės būklė gera. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasonė atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Vazų laikais, kai buvo sukurta ši kasonė, Abiejų Tautų Respublikos tradiciškai palaikė intensyvius kultūrinius ir meninius ryšius su Italija. Saikingai puoštos kasonės istorinių rezidencijų interjeruose paprastai buvo derinamos prie prabangių, spalvingų gobelenų. Šią kasonę numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto privataus valdovų apartamento salėje (02-2.09), atspindinčioje manieristinio ir ankstyvojo baroko Vazų laikų interjero stilistikos įvaizdį.
Kasonė dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai