EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-35
Krėslų pora (žr. ir VR-34)
Italija
XVII a. pr.
Riešutmedis, oda, drožyba, tekinimas
135 x 60 x 74 cm
Įsigyta 2005 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 24 000 Eurų (t. y. vieno vieneto kaina 12 000 Eurų).
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Prabangūs krėslai yra būdingų manierizmo ir ankstyvojo baroko formų, turi išraiškingus porankius, susisukančius į voliutėles. Krėslai aptraukti puošniai ornamentuota įspausta oda. Atlošai užbaigiami epochai būdinga, karpyta banguota viršūne. Tokios formos krėslai buvo būdingi Vakarų ir Vidurio Europos itin prabangioms valdovų bei turtingiausių didikų rezidencijoms XVI a. pabaigoje – XVII a. Krėslų būklė buvo patenkinama. Krėslai yra publikuoti ir specialistų apibūdinti XVII a. italų baldų raidai skirtame albume-monografijoje.

Krėslai atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ikonografija liudija, jog tokio tipo krėslai buvo būdingi ir Lietuvos bei Lenkijos valdovų, didikų rūmams. Vazų laikais, kai buvo sukurti šie krėslai, Abiejų Tautų Respublikos bei Italijos kultūriniai ir meniniai ryšiai tradiciškai buvo intensyvūs. Ornamentais įspausta oda, kartais dar ir auksuota, Vazų laikais buvo puošiami ne tik baldai, bet ir rūmų sienos. Krėslus numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų valdovų privataus apartamento salėje (kabinete, 01-2.01), atspindinčioje Žygimanto Vazos manierizmo ir ankstyvojo baroko interjero įvaizdį.
Krėslai dezinfekuoti, sutvirtinti, nuvalyti, poliruoti Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. Pakeista vieno krėslo sėdynės susidėvėjusi ir suplyšusi oda. Naujojoje odoje pasistengta sukurti senosios ornamentiką atitinkančią spalvinę gamą. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai