EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-37
Kasapanka
Vidurio Italija
XVII a. I p.
Riešutmedis, geležis, drožyba
160 x 51 x 63 cm
Įsigyta 2005 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 28 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Kasapanka dekoruota raiškiomis reljefinėmis geometrinėmis formomis, būdingomis Vidurio Italijos XVI–XVII a. renesanso ir ankstyvojo baroko baldams. Fasadinės pusės centre išdrožtas herbinis kartušas, apjuostas lapų vainiku. Herbas neidentifikuotas, tačiau neabejotinai liudija baldo priklausomybę Italijos aristokratų giminei. Kasapanka turi išraiškingai drožinėtas kojeles, ryškaus karnizo dangtį. Kasapankos būklė gera. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai. Kasapanka yra publikuota ir apibūdinta XVII a. italų baldų raidai skirtame albume-monografijoje.

Įsigyta kasapanka atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Vazų laikais, kai buvo sukurta ši kasapanka, Abiejų Tautų Respublika ir jos valdovai tradiciškai palaikė glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius su Italija. Saikingai puoštos kasapankos istorinių rezidencijų interjeruose paprastai buvo derinamos prie prabangių, spalvingų gobelenų. Šią kasapanką numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto salėje (antikameroje, 01-3.08), atspindinčioje renesanso ir manieristinio interjero stilistikos įvaizdį. Savo stilistika, forma bei puošybos būdu ši kasapanka artima kitai, kiek ankstyvesnei, taip pat įsigytai Valdovų rūmų interjerams (žr. VR-143).
Kasapanka dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai