EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-38
Spinta
Italija, Emilija
XVII a. I p.
Riešutmedis, geležis, drožyba
265 x 225 x 88 cm
Įsigyta 2005 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 95 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Įspūdingomis ankstyvojo baroko formomis, ryškiu cokoliu bei antablementu, monumentaliais matmenims pasižyminti spinta, išsiskiria ir itin subtilia dekoro elementų drožyba, spiralinėmis kolonėlėmis, juosiamomis augalinės ornamentikos girliandomis. Virš šonus įrėminančių kolonų bei laužyto spintos antablemento iškyla dvi išraiškingos erelių figūros. Savo formomis ir unikalia dekoro programa ši spinta yra unikalus XVII a. pirmosios pusės baldas, sukurtas Emilijos regiono meistrų. Erelių motyvo panaudojimas liudija, jog spinta greičiausiai buvo sukurta ir priklausė Parmos bei Piačencos kunigaikščiams Farnese (Farneziams) ir puošė vienus jų rezidencinių rūmų minėtuose miestuose. Šiame itin retame ir vertingame balde, kurio būklė yra gera, yra įrengtos Renesanso ir ankstyvojo baroko epochoms būdingos slaptavietės. Spinta yra publikuota ir apibūdinta XVII a. italų baldų raidai skirtame albume-monografijoje.

Įsigyta spinta atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ji yra vienas vertingiausių Valdovų rūmų ekspozicijai įsigytų autentiškų istorinių baldų. Lietuvos bei Lenkijos valdovai iš Vazų dinastijos palaikė labai artimus kultūrinius, meninius ir politinius ryšius su kunigaikščiais Farnese bei jų valdoma Parmos ir Pjačencos kunigaikštyste. Keliaudamas po Europą, 1624–1625 m. Parmoje lankėsi ir Lietuvos bei Lenkijos karalaitis Vladislovas Vaza, jo palydoje buvę Lietuvos didikai. Karalaičio garbei Parmos Pilota rūmų teatre specialiai buvo pastatyta opera. Parmoje ir kituose Italijos miestuose matytus bei patirtus kultūrinius reiškinius, meno madas, naujas muzikines formas Vladislovas Vaza vėliau stengėsi įgyvendinti ir Lietuvoje bei Lenkijoje. Atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto salėje (trečiojoje antikameroje, 01-3.05), vedančioje į audiencijų (sosto) salę ir atspindinčioje manieristinio bei ankstyvojo baroko reprezentacinio interjero stilistikos įvaizdį.
Spinta dezinfekuota, sutvirtinta, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai