EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-4
Gobelenas „Dramblių eisena“ (fragmentas)
Kartono autorius nežinomas
Jean Grenier ir Arnould Poissonier dirbtuvės
Flandrija, Turnė (Tournai)
Apie 1515–1520 m.
220 x 130 cm
Įsigyta 2005 m. Italijoje Valdovų rūmų paramos fondo atkurtų Valdovų rūmų interjerų ekspozicijai. Teisę skelbti įsigijimo kainą turi Valdovų rūmų paramos fondas.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2005 m.

Egzotiškų gyvūnų tematika Europos dailėje išpopuliarėjo po Vasco da Gama kelionės aplink Afriką į Indiją. Net kelių Europos šalių – Ispanijos, Anglijos, Šventosios Romos imperijos – valdovai tuo metu Flandrijos meistrams užsakė gobelenų serijas Afrikos ir Indijos gyvūnų motyvais. Anot Guy Delmarcel, Valdovų rūmams įsigytas gobelenas yra žymiai didesnio gobeleno (jo matmenys galėjo siekti 4 m aukščio ir 7 m ilgio), vaizdavusio „Dramblių eiseną“ fragmentas, o šis pirminis gobelenas priklausė meninių audinių serijai, kurią naujiesiems Lisabonos rūmams užsisakė Portugalijos karalius Manuelis I (1495–1521). Itin retas ir aukšto meninio lygio gobelenas „Dramblių eisena“ yra seniausiais šiuo metu Lietuvoje esantis tokio pobūdžio meninis audinys, išaustas Turnė mieste, kuris tuo metu buvo meninių audinių pirmaujantis Europos centras. Šio miesto dirbtuvėse audinius yra užsisakę Šventosios Romos imperijos ir kiti to meto Europos valdovai.

Šis meninis audinys atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Savo sukūrimo laiku, kilme, aukštu meniniu lygiu, vėlyvosios gotikos ir ankstyvojo renesanso stilistikos derme gobelenas puikiai atspindi Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Senojo (1506–1548) laikmetį. Rašytiniai šaltiniai patvirtina, jog būtent Žygimanto Senojo laikais Lietuvoje ir Lenkijoje jau būta pirmųjų aukšto meninio lygio Flandrijoje austų audinių, kurie puošė ne tik valdovų, bet ir didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų rezidencijas, Taip pat ir Vilniaus rūmus. Žygimanto Senojo žmona Bona Sforca taip pat iš Italijos atsivežė Flandrijoje austų meninių audinių. Atkurtuose Lietuvos valdovų rūmuose šis gobelenas papuoš vėlyvosios gotikos ir ankstyvojo renesanso stilistiką atspindinčią reprezentacinių ir tarnybinių apartamentų salę (antikamerą) antrajame aukšte (01-2.12).
Gobelenas valytas ir pritvirtintas ant porėmio Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai